Trabzon deprem istasyonunun (TB2)'da kaydedilen yüksek modlu love dalgalarının yorumu
Interpretation of higher mode Love waves at TBZ
  1. Tez No: 78074
  2. Yazar: YUSUF ARİF KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anadolu kabuğu altındaki Lg tipindeki yüsek modlu makaslama dalga yayınımını modellemek için geniş bandlı sismogramları kullanabiliriz. Yüksek modlu Lg yüzey dalgalarının modellenmesinde yüksek frekanslarda sayısal duraysızlıklarla karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda hesaplamalar çok uzun bilgisayar zamanı gerektirmektedir. Yazılan programlar yüksek frekanslarda karşılaşılan duraysızlıkları azaltabilecek şekilde düzenlenmiştir. Filon yöntemi bilgisayar zamanını mümkün olabildiğince en aza indirgemek için kullanılmıştır. Sentetik sismogram hesaplamalarında aşağıya ve yukarıya giden dalga alanlarını modelleyen yansıma yöntemi kullanılmıştır. KAF ve D AF fayları üzerinde yaklaşık olarak 10-15 km odak derinliğine sahip, orta büyüklükte ve yüksek frekanslı makaslama dalgalarını üreten depremlerin olduğu gözlenmiştir. Literatürde önerilen tek boyutlu hız profilleri kullanılmıştır. Kullanılan düşey hız profilinde ilk 15 km de SH hız gradyenti 2.7-3.6 km/sn arasında değişim göstermektedir. Bu derinlikteki hız gradyenti Lg yüzey dalgası yayınımım kontrol etmektedir. Yaklaşık olarak 25 km derinlikte daha düşük bir hız gradyenti olduğu görülmekte ve 5-35 km arasında tabaka kalınlıkları ise yavaş bir artış göstermektedir. Kullanılan hız profili Moho civarındaki odak derinliklerinde oluşabilecek Lg dalga yayınımına uygun bir yapıya sahiptir. Yüksek frekans içeriğine sahip Lg dalga yayınımı derinlik arttıkça yüksek frekans içeriğini kaybetme eğiliminde olacaktır. Değişik band geçişli filtreler kullanılarak Lg dalga formlarının belirginleştirilmesi sonucunda kaynak fonksiyonu karmaşıklığı aydınlatılabilir.Anahtar kelimeler : Bilgisayar zamanı, Filon yöntemi, Geniş bandlı sismogram, Karmaşık kaynak, Yansıma yöntemi.
Özet (Çeviri)
We use broad-band seismograms to model the shear wave propagation of higher modes of Lg type under Anatolian crust. The modelling suffers numerical instabilities at high frequencies. The computation time is very high. Computer programs written is so design to alleviate the numerical instabilities, and Filon's method is used to reduce the computational time. Reflectivity method which models both upgoing and downgoing waves is utilized. The seismicity of right lateral north and left lateral east Anatolian strike slip faults are usually shallow around 10-15 km. Small and moderate size earthquakes with high frequency shear wave propagations are observed. We use one dimensional velocity profiles formerly published in the literature and extend them as necessary due to the lateral hetorogenity. In the first 15 km depth range SH velocity gradient is high, rising from 2.7 to 3.6 km/sec. This depth range controls the Lg velocity of 3.4 km/sec and shows a group velocity stationary phase. Another velocity gradient lower than the first appears to start from about 25 km depth and below that moho shows a smooth transition of thickness about 5 km at around 35 km in depth. This velocity profile results the Lg propagation for focal depths as deep as moho, but the frequency content is reduced as the focal depth increases. It is sometimes possible to observe the source time complexity looking at Lg waves of several band-pass filtered forms.Key Words : Broad-band seismograms, Computation time, Filon' s method Reflectivity method, Source time complexity.