Political change in Turkey: a case study of Recep Tayyip Erdogan (2002-2014)
Türkiye'de politik değişim: Recep Tayyıp Erdoğan örneği (2002-2014)
  1. Tez No: 780760
  2. Yazar: SÜLEYMAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSHAD ISLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: International Islamic University Malaysia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışma, Recep Tayyip Erdoğan'ın bir siyasi lider olarak portresini sunmak amacıyla, 2002'den 2014'e kadar olan Başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'deki siyasi değişimi ve dönüşümü incelemektedir. Bu analizi yapılandırmak amacıyla etkileşimli yaklaşım metodu kullanılmıştır. Bu yaklaşım doğrultusunda, Erdoğan'ın liderliğine yönelik dış ve iç kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan dış kaynaklar, kurumsal ve kurumsal olmayan açılardan değerlendirilmiştir. Kurumsal olmayan kaynaklar ise, devletin sosyo-ekonomik durumunun temel karakteristiğine ve siyasi rejim ve onun laik temsilcileriyle olan ilişkisine atıfta bulunmaktadır. Siyasi liderliğin iç kaynakları ile ilgili olarak, belirli yaşam deneyimlerinin Erdoğan'ın siyasetine etkileri, Milli Görüş hareketi geçmişi, demokrasi ve laiklik gibi temel siyasi kavramlar tartışılmaktadır. Ayrıca, Erdoğan'ın demokrasi anlayışı ve söylemleri, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin muhafazakar kimliği çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca, Erdoğan'ın siyasi liderliğinde ortaya çıkan Ak Parti'nin politikaları, partinin geçirdiği dönüşüm aşamalarında incelenmiştir. Ak Parti'nin siyasi geleneği, merkez ve çevre modelinin teorik olanaklarından yararlanılarak analiz edilmiştir. Böylelikle Erdoğan'ın parti içindeki siyasi liderlik etkisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ile ilişkisi tarihsel bağlamda açıklanmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It examines political change in Turkey under the leadership of Recep Tayyip Erdogan during his premiership from 2002 to 2014 in order to present the portrait of Erdogan as a political leader. The interactive approach was employed to structure this analysis. In line with this approach, external and internal resources on Erdogan's leadership are utilised. External resources are considered with regard to institutional and non-institutional aspects. The non-institutional resources referred to the main characteristic of socio-economic condition of the state and relationship with the political regime and its secular representatives. With regard to internal resources of political leadership, the effects of certain life experiences on Erdogan's politics, Islamic National Outlook policy background, major political concepts such as democracy and secularism are discussed. In addition, Erdogan's democracy conception and discourses are examined within the framework of the Justice and Development Party's conservative identity. Moreover, JDP's policies, which emerged under Erdogan's political leadership, have been studied in the course of the transformation stages they had undergone. The political tradition of the JDP has been analysed by taking advantage of the theoretical opportunities of the centre and periphery model. Thus, Erdogan's political leadership influence within the party and his relationship with the Justice and Development Party have been explained and analysed in the historical context.