Yeni nesil güneş panellerinin ülkemizde geri ödeme süresine etkisi
The effect of new generation solar panels on payback time in our country
- Tez No: 780773
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkemiz, dünya üzerinde 36°-42° kuzey enlemleri ile 26°-45° doğu boylamları arasında yer almakta ve birçok ülkeye göre güneş enerjisi potansiyeli bakımından sonra derece şanslıdır. Bu tez çalışmasında yeni nesil güneş panellerinin ülkemizde geri ödeme süresine olan etkileri incelenmiştir. 2 MWh'lik kurulu güce sahip bir güneş enerjisi santralinin farklı şehirlerdeki potansiyelleri incelenmiştir. 20 Haziran 2022 tarihinde yapılan piyasa fiyat araştırmasına göre, 2MWh'lik bir tesisin ortalama maaliyeti 1.300.000 $'dır. 2 MWh'lik kurulu güce sahip bir güneş enerjisi santrali için 4357 adet HulfCut monokristal 545 W güneş paneline ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan analiz neticesinde Karabük'te 5.03 yıl, Konya ili Hadım ilçesinde 4.09 yıl, Hatay'da 4.48 yıl, Van ili Saray ilçesinde 4.17 yıl, Denizli ili Çameli ilçesinde 4.16 yıl, Muğla ili Fethiye ilçesinde 4.15 yıl, Mersin ili Erdemli ilçesinde 4.19 yıl ve Karaman'da 4.15 yıl geri ödeme süresinin olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda seçilen şehirler arasında en iyi değere sahip bölgenin Konya bölgesi olduğu söylenebilir. Ayrıca Van ili Saray ilçesi, Mersin ili Erdemli ilçesi, Muğla ili Fethiye ilçesi, Denizli ili Çameli ilçesi ve Karaman'da hemen hemen aynı geri ödeme süresi olduğu belirlenmiştir. Fakat bu değerlerin yanı sıra, tozlanma, bakım, yağış miktarı, kar, sıcaklık/soğukluk, devlet destekleri vb. gibi etmenlerinde önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Our country is located between 36°-42° north latitudes and 26°-45° east longitudes in the world, and according to many countries, it is extremely lucky in terms of solar energy potential. In this thesis, the effects of new generation solar panels on the payback period in our country were examined. In this study, the potentials of a solar power plant with an installed power of 2 MWh in different cities are examined. According to the market price survey contucted on 20 June 2022 , the average cost of a 2MWh plant is $1,795,000. For a solar power plant with an installed capacity of 2 MWh, 7130 monocrystalline 330 W solar panels are needed. As a result of the analysis, 5.03 years in Karabük, 4.09 years in Konya province Hadım district, 4.48 years in Hatay, 4.17 years in Van province Saray district, 4.16 years in Denizli province Çameli district, Muğla province Fethiye district It has been determined that the payback period is 4.15 years, 4.19 years in Erdemli district of Mersin and 4.15 years in Karaman. In this context, the region wth the best valueamong the selected cities is the Konya region. In addition, it has been determined that almost the same payback period is observed in Saray district of Van province, Erdemli district of Mersin province, Fethiye district of Muğla province, Çameli district of Denizli province and Karaman. However, in addition to these values, it should not be ignored that factors such as pollination, maintenance, amount of precipitation, snow, temperature/coldness, goverment supports and the like are also important.