Kurumsal yönetim ve finansal performansın sürdürülebilirlik raporlama üzerine etkisi: BIST'te bir uygulama
The effect of corporate governance and financial performance on sustainability reporting: An application in BIST
  1. Tez No: 780772
  2. Yazar: AYŞEN KONUŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, kurumsal yönetim ve finansal performansın sürdürülebilirlik raporlama üzerinde ilişkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma, 2015-2020 yıllarını kapsamaktadır. Seçilen zaman aralığı içinde yer alan veriler yıllık olarak ele alınmıştır. Verilere panel veri analizi uygulanmış ve değişkenler arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada sürdürülebilirlik raporları (ekonomik, çevresel ve sosyal) bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Kurumsal yönetim ve finansal performans oranları (kârlılık ve borsa performans oranları) bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde faaliyet gösteren ve GRI G4 raporlama ilkelerine göre rapor hazırlayan 18 işletmenin sürdürülebilirlik raporlarında açıklanan ekonomik, çevresel ve sosyal raporları ile ilgili verdikleri bilgiler araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; aktif kârlılık oranı, kaldıraç oranı, bağımsız yönetim kurulu üye sayısı ve yönetim kurulu yabancı üye sayısı bağımsız değişkenlerinin GRI200 bağımlı değişkeni üzerinde istatiksel olarak anlamlı negatif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yönetim kurulu üye sayısı ve denetim komitesi üye sayısı bağımsız değişkenlerinin GRI200 bağımlı değişkeni üzerinde istatiksel olarak anlamlı pozitif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yönetim kurulu yabancı üye sayısı bağımsız değişkenin GRI300 bağımlı değişkeni üzerinde istatiksel olarak anlamlı negatif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Aktif kârlılık oranı bağımsız değişkenin GRI300 bağımlı değişkeni üzerinde istatiksel olarak anlamlı pozitif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Özsermaye/ödenmiş sermaye oranı ve denetim komitesi toplantı sayısı bağımsız değişkenlerinin GRI400 bağımlı değişkeni üzerinde istatiksel olarak anlamlı negatif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bağımsız yönetim kurulu üye sayısı bağımsız değişkeninin GRI400 bağımlı değişkeni üzerinde istatiksel olarak anlamlı pozitif ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether there is a relationship between corporate governance and financial performance on sustainability reporting. The research is examined in the years between 2015 and 2020. Panel data analysis was applied to annual data to determine the relation between the research variables. The dependent variables are economic, environmental and social sustainability reports while the independent are corporate governance and financial ratios such as profitability and stock market performance ratios. The 18 company reportsregarding economic, environmental and social sustainability were used in this research as these companies operate BIST Sustainability Index and publish reports in accordance with the GRI G4 reporting principles. As a result of the research, it has been determined that the return on assets ratio, leverage ratio, the number of independent board members and the number of foreign board members have a statistically significant negative relationship on GRI200. It has been determined that the number of board members and the number of audit committee members have a statistically significant positive relationship on GRI200. It has been determined that the number of foreign members of the board of directors has a statistically significant negative relationship on GRI300. It has been determined that the return on assets ratio has a statistically significant positive relationship on the GRI300. The equity/paid-up capital ratio and the number of audit committee meetings have a statistically significant negative relationship on GRI400. It has been determined that the number of independent board members has a statistically significant positive relationship on GRI400.