Gürültü azaltma tekniklerinin dermatoskop görüntüleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of noise reduction techniques on dermatoscopy images
- Tez No: 780831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVGİN GÖÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
OCAK 2023; 32 sayfa Cilt hastalıkları erken safhada doğru teşhis ve tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Erken teshiş ve tedavinin sağlanması için de dermatoloji alanında bilgisayar destekli otomatik yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda yapılmış olan çalışmalarda genellikle dermatoskop görüntülerinin analizi, sınıflandırılması veya görüntülerden lezyon bölütlemenin gerçekleştirilmesi üzerinde durulmuş olup, bu işlemlerden elde edilen sonuçlar incelenip değerlendirilmiştir. Fakat ön işlem aşaması olarak uygulanan gürültü azaltma tekniklerinin ne kadar başarılı olduğu üzerinde durulmamıştır. Bunun yanı sıra, literatürdeki çalışmalarda dermatoskop görüntüleri ile geliştirilen otomatik yöntemlerde, farklı sınıflandırma veya lezyon bölütleme yaklaşımları, farklı gürültü azaltma teknikleri ile birlikte kullanılmıştır. Bu nedenle, hangi gürültü azaltma tekniğinin daha etkili olduğu net olmayıp, bu tekniklerin sonuçlar üzerindeki etkisi belirsizdir. Bu sorunun çözümü için, bu tez çalışması kapsamında, dermatoskop görüntüleri üzerinde uygulanmış olan gürültü azaltma tekniklerinin performansları incelenip karşılaştırılmış ve en uygun tekniğin belirlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca, bu tez çalışmasında dermatoskop görüntülerinden gürültü azaltmak için daha önce kullanılmamış olan bir yöntem de önerilmiştir. Çalışmalarımızda üç farklı değerlendirme ölçütü ile elde edilen bulgular, önerilen yöntem ile gürültü azaltma işleminin literatürde uygulanmış olan yöntemlere göre daha yüksek bir performans ile gerçekleştirilebildiğini göstermiştir. Önerilen yöntem kullanılarak geliştirilecek olan cilt lezyonlarının otomatik tespit edilmesi, bölütlenmesi veya sınıflandırılması yaklaşımlarından daha başarılı sonuçların elde edilmesi, bu sayede bu hastalıkların teşhisi ve tedavi süreçlerinde daha doğru değerlendirmelerin yapılması için dermatologlara yardımcı olunması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Skin diseases are diseases that need to be correctly diagnosed and treated at an early stage. Computer-assisted automated methods are needed in the field of dermatology to provide early diagnosis and treatment. Studies conducted in this direction have generally focused on the analysis and classification of dermatoscope images or performing lesion segmentation from images, and the results obtained from these procedures have been examined and evaluated. However, it has not been emphasized how successful the noise reduction techniques applied as a pre-processing stage are. In addition, in the studies in the literature, different classification or lesion segmentation approaches have been used together with different noise reduction techniques in automatic methods developed with dermatoscope images. Therefore, it is not clear which noise reduction technique is more effective and the effect of these techniques on the results is unclear. In order to solve this problem, within the scope of this thesis, the performances of noise reduction techniques applied on dermatoscope images were examined and compared, and the most appropriate technique was determined. In addition, a method that has not been used before to reduce noise from dermatoscope images is also proposed in this thesis. The findings obtained with three different evaluation criteria in our studies showed that the noise reduction process with the proposed method can be performed with a higher performance than the methods applied in the literature. It will help dermatologists to get more successful results from automatic detection, segmentation or classification approaches of skin lesions to be developed using the proposed method and to make more accurate evaluations in the diagnosis and treatment processes of these diseases.