Turkish TV series in the thirdspace: Spatial narratives on Istanbul and its contemporary domestic culture
Üçüncü mekân içinde Türk TV dizileri: İstanbul ve güncel ev kültürü üzerine mekânsal anlatılar
- Tez No: 780851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSUN AKYÜREK ALTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türk TV dizileri popüler kültürün bir parçasıdır, yerel ve global izleyiciler tarafından tüketilmektedir. İzleyici ile kurduğu çok yönlü ilişkilerle gündelik hayatın bir parçası haline gelmişlerdir. Türk TV dizileri, izleyici ve gündelik hayat arasındaki interaktif ilişkiyi kapsayan bir üçüncü mekânın olduğu hipotezi araştırmanın teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Üçüncü mekân birçok zaman-mekânı kapsayabilen, yan yana getirebilen ve onları geniş bir spektrumda inceleme imkânı sunan kuramsal bir araç olarak görev görmektedir. Üçüncü mekânın boyutlarının fiziksel sınırların ötesinde muğlak sınırlarının oluşu dizi mekanlarının anlatı, temsil ve gerçeklikle ilişkisinin sorgulanmasına neden olmuştur. Birincil olarak araştırma üçüncü mekân kuramını ve Türk dizilerini genel anlamda incelemekte ve tartışmaktadır. İkincil olarak seçilen Türk TV dizileri üçüncü mekandaki katkılarını ve varlıklarını tartışmak üzere vaka araştırmasında incelenmişlerdir. Vaka araştırması genel izleyicinin tükettiği bir grup popüler TV dizisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2011-2022 yılları arasında yayınlanan seçilmiş dört Türk TV dizisindeki mekânsal anlatılar, senaryolar, mekanlar, ve görsel materyallerle mizansen, anlatı ve mekânın çokluğu bağlamlarında incelenmiştir. Analizler konut, mahalle ve kent anlatıları temalarını kapsamaktadır. Analizler mekânsal anlatıların nasıl inşa edildiğini, ne tür temsiller barındırdığını ve ne tür gerçeklikler üretildiğini gözlemeye yardımcı olmaktadır. Analizlerin ardından, farklı sosyo-ekonomik sınıfların mekânsal temsilleri tarafından tanımlanan çoklu gerçeklikler ve bu dizilerin izleyicinin gündelik yaşamıyla nasıl ilişkilendiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish TV series are part of popular culture, consumed by local and global audiences. They have become a part of everyday life with their multifaceted relationships with the audience. The hypothesis that there is a thirdspace that encompasses the interactive relationship between Turkish TV series, the audience, and everyday life constitutes the theoretical framework of the research. The thirdspace serves as a theoretical tool that can encompass and juxtapose many time-spaces and offers the opportunity to examine them in a wide spectrum. The dimensions of the thirdspace having ambiguous boundaries beyond physical boundaries have led to questioning the relationship of series spaces with narrative, representation, and reality. Firstly, the research examines and discusses the thirdspace theory and Turkish TV series in general. Secondarily, selected Turkish TV series are examined in a case study to discuss their contribution and existence in the thirdspace. The case study was conducted on a group of popular TV series consumed by the general audience. The spatial narratives in four selected Turkish TV series aired in 2011-2022 were analyzed with their scenarios, spaces, and visual materials in the contexts of mise-en-scene, narrative, and multiplicity of space. Analyses cover the themes of housing, neighborhood, and urban narratives. Analyses help to observe how spatial narratives are constructed, what kind of representations they contain, and what kinds of realities are produced. After the analyses, the multiple realities defined by the spatial representations of different socio-economic classes and how these series relate to the audience's everyday life are discussed.