Yeni paladyum-fosfin-hidrazon komplekslerinin sentezi ve suzuki eşleşme reaksiyonları üzerindeki katalitik etkinliklerinin araştırılması
Synthesis of new palladium-phosphine-hydrazone complexes and investigation of catalytic activities on suzuki coupling reactions
  1. Tez No: 780850
  2. Yazar: ÖZLE ÖZAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Katalizörlerin elektronik yapıları, çözünürlük özellikleri, koordinasyon sayıları vb. pek çok değişken planlı olarak tasarlanarak katalizörün aktivitesinde değişikliklere gidilebilmektedir. Ayrıca çok sayıda kimyasalın üretiminin en az bir basamağında katalizörlerin sağladığı zaman, enerji, maliyet, verim ve seçicilik gibi avantajlardan yararlanılmaktadır. Suzuki karbon-karbon (C-C) eşleşme reaksiyonları olarak adlandırılan bu eşleşme türünde kullanılan katalizörler arasında paladyum kompleksleri sıklıkla yer almaktadır. Bu tezde, (E)-1-(2,4dinitrofenil)-2-(2-(difenilfosfanil)benziliden)hidrazin, (E)-1-(4bromofenil)-2-(2(difenilfosfanil)benziliden)hidrazin ve (E)-1-(4-metil)-2(2(difenilfosfanil)benziliden)hidrazin ligantları ve bu ligantların paladyum kompleksleri sentezlenmiş, yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle (Elemental Analiz, Fouirer Transform Infrared Spektrofotometre, Nükleer Manyetik Rezonans, UV-Vis Spektrofotometre ve Manyetik Duyarlılık Ölçümü) karakterize edilmiş ve komplekslerin katalitik etkinlikleri Suzuki-Miyaura türü C-C eşleşme reaksiyonunda test edilmiştir. Bu reaksiyonların sonucunda 80 °C'de substrat/katalizör oranı 50 iken, 1.katalizörde 1-bromo-4-nitrobenzen substratında, Asetonitril çözücüsünde Cs2CO3 bazında %98.7, 2.katalizörde bromobenzen substratında Asetonitril çözücüsünde Cs2CO3 bazında %99.4 ve 3.katalizörde bromobenzen substratında DMF çözücüsünde NaOH bazında %98.1 ürün dönüşümleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic structures, solubility properties, coordination numbers, etc. of catalysts many variables, can be designed in a planned manner and changes can be made in the activity of the catalyst. In addition, advantages such as time, energy, cost, efficiency and selectivity provided by catalysts are used in at least one step of the production of many chemicals. Palladium complexes are often used in this coupling type among the catalysts, which is called Suzuki carbon-carbon (C-C) coupling reactions. In this thesis, (E)-1-(2,4-dinitrophenyl)-2-(2-(diphenylphosphaneyl)benzylidene)hydrazine, (E)-1-(4-bromophenyl)-2-(2-(diphenylphosphaneyl)benzylidene)hydrazine and (E)-1-(4-metyl)-2-(2-(diphenylphosphaneyl)benzylidene)hydrazine ligands and their palladium complexes were synthesized, their structures were characterized by various spectroscopic methods (Elemental Analysis, Fouirer Transform Infrared Spectrophotometer, Nuclear Magnetic Resonance, UV-Vis Spectrophotometer ve Magnetic Sensitometri) and the catalytic activities of the complexes were tested in the Suzuki-Miyaura type C-C coupling reaction. As a result of this reactions, while substrate/catalyst ratio was 50, at 80 °C, in the 1st catalyst 98.7% product conversions were obtained on the basis of Cs2CO3 in acetonitrile solvent on the 1-bromo-4-nitrobenzene substrate, in the 2nd catalyst 99.4% product conversions were obtained on the basis of Cs2CO3 in acetonitrile solvent in bromobenzene substrate, in the 3rd catalyst, 98.1% product conversions were obtained on the basis of NaOH in the DMF solvent on the bromobenzene substrate.