Exploring search engine optimization factors
Arama motoru optimizasyon faktörlerinin keşfi
  1. Tez No: 780890
  2. Yazar: MELİKE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YENİAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Arama motoru, kullanıcıların bilgi almak veya bir sonuç bulmak için sorgu girmelerini sağlayan ve bu sorgulara göre sonuçları listeleyen bir sistemdir. İnsanlar ve veriler arasında köprü oluşturmak isteyen kişilerin internet üzerinden bilgi edinmelerini sağlar. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sayfalarını veya tüm siteleri arama motoru dostu hale getirmek ve böylece arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için optimize etme etkinliğidir. Arama motorlarının etkili bilgilere erişmesi için farklı yöntemler mevcuttur. Bu çalışmada öncelikle arama motorlarının gelişim sürecinden, arama motoru türlerinden ve çalışma prensiplerinden bahsedilmiştir. Arama motoru optimizasyonunun aşamaları tek tek anlatılmaktadır. Web taraması, indeksleme ve sıralamanın nasıl yapıldığı incelenmiştir. Ardından arama motoru optimizasyonunda kullanılan algoritmalardan bahsedilmiştir. Arama motorlarında devrim niteliğinde algoritmalar olan PageRank, TrustRank ve HillTop algoritmaları karşılaştırılmıştır. Google tarafından yayınlanan önemli algoritma güncellemeleri incelenerek güçlü ve zayıf yönleri karşılaştırılmıştır. Arama motoru optimizasyon araçlarından Ahrefs, Moz ve Semrush incelenmiş, öne çıkan özellikleri karşılaştırılmıştır. Son olarak, seçilen üniversite web sitelerinin arama motoru optimizasyon araçlarındaki performansı gösterilmektedir. Domain görünümleri, organik arama sonuçları, anahtar kelime analizleri, geri bağlantı analizleri yapılmış ve sonuçlar grafiklerle karşılaştırılmıştır. Araştırma ve analiz sonuçları, web sitelerinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda uygun optimizasyon tekniklerini uyguladıklarında, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alacaklarını göstermiştir. Uygun anahtar kelime seçimi ve güvenilir geri bağlantı sayısının önemli arama motoru optimizasyon faktörleri olduğu tespit edilmiştir. Arama motorları dinamik bir yapıya sahip olduğu için web sitesi sahiplerinin kendilerini güncel tutmaları önemlidir.
Özet (Çeviri)
A search engine is a system that allows users to enter queries to get information or find a result and lists the results according to these queries. It enables people who want to bridge between people and data to obtain information over the internet. Search Engine Optimization (SEO) is the activity of optimizing web pages or entire sites to make them search engine friendly and thus rank higher in search results. There are different methods for search engines to access effective information. In this study, first of all, the development process of search engines, search engine types and working principles are mentioned. The stages of search engine optimization are explained one by one. How web crawling, indexing and ranking is done are examined. Then, algorithms used in search engine optimization are mentioned. PageRank, TrustRank and HillTop algorithms, which are revolutionary algorithms in search engines, were compared. Important algorithm updates published by Google were reviewed and their strengths and weaknesses were compared. Ahrefs, Moz and Semrush, which are search engine optimization tools, were examined and their prominent features were compared. Finally, the performance of selected university websites in search engine optimization tools is shown. Domain views, organic search results, keyword analyzes, backlink analyzes were performed and the results were compared with graphics. Research and analysis results have shown that websites will have a high position in search engine results when they apply appropriate optimization techniques in line with their own needs. It has been determined that the appropriate keyword selection and the number of reliable backlinks are important search engine optimization factors. Since search engines have a dynamic structure, it is important for website owners to keep themselves updated.