Development of an electrodynamic cooling system and simulator to improve the performance of a double faced photovoltaic system
Çift taraflı fotovoltaik sistemin performansını iyileştirme amaçlı bir elektrodinamik soğutma sistemi ve simülatörünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 780889
  2. Yazar: MUHAMMED SELMAN EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Fotovoltaik soğutma, Fotovoltaiklerin sıcaklık etkisine karşı elektriksel performansını artırmanın bir yoludur. Bu amaca bağlı olarak, tez çalışması üç alt sistem ile geliştirilmiştir: Güneş simulatör sistemi, dinamik kontrol sistemi ve çift taraflı Fotovoltaik sistem. Güneş simulatör sistemi iki özdeş ışık kaynağına, çift taraflı iki özdeş Fotovoltaik panele, soğutucuya ve ısıtıcıya sahiptir. Isıtıcıyı aktifleştirerek, sıcaklık etkisinin çift taraflı Fotovoltaik sistemin elektriksel performasına etkisi gözlemlenir. Soğutucuyu aktifleştirerek, soğutma etkisinin çift taraflı Fotovoltaik sistemin elektriksel performasına etkisi gözlemlenir. Dinamik kontrol sistemi, biri güneş simulatör sisteminin içinde diğeri güneş simulatör sisteminin dışında iki adet sıcaklık sensörüne sahiptir. Sıcaklık sensörlerinin arasındaki sıcaklık farkına bağlı olarak soğutma mekanizması elektrodinamik olarak aktifleştirilir. Sıcaklık ölçümü gerçek zamanlı olarak yapılır. Çift taraflı Fotovoltaik sistem, fotovoltaik sistemin elektriksel performansını artırmak için tasarlanmıştır. Çıkış gücünü artırmak için güneş simulatör sisteminin içine yerleştirilmiştir. Bu çalışmadan şu çıkarılmaktadır ki tasarlanan güneş simulatör sistemi sıcaklık ve soğutma sisteminin Fotovoltaik sistemlerin elektriksel performansları üzerindeki etkisini gözlemlemeyi kolaylaştırmaktadır. Güneş simulatör sisteminin zamandan ve hava durumundan bağımsız çalışması sayesinde deneylerin günün her zamanında, her ayda ve her mevsimde yapılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic cooling is a way to improve electrical performance of photovoltaics against thermal effects. Based on this purpose, the thesis study is developed with three subsystems: Solar simulator system, dynamic control system and double faced photovoltaic system. Solar simulator system has two identical light sources, two identical photovoltaic panels back to back, cooler and heater. By activating heater, thermal effect on electrical performance of double faced system is observed. By activating cooler, cooling effect on electrical performance of double faced photovoltaic system is observed. Dynamic control system has two temperature sensors those are inside the solar simulator and outside the solar simulator. Based on temperature difference between temperature sensors, cooling mechanism is activated electrodynamically. Temperature measurement is done in a real-time manner. Double faced photovoltaic system is designed to improve electrical performance of photovoltaic systems. It is placed inside the solar simulator system to improve the output power. It is concluded that designed solar simulator system eases the observation of thermal and cooling effect on electrical performance of photovoltaic systems. Thanks to its time-independent and weather-independent operation, it is possible to conduct experiments in every day time, every month and every weather.