Melez yem bezelyesi hatlarında (F2) kışa dayanıklı genotiplerin seçilmesi ve bazı tarımsal özelliklerin belirlenmesi
Selection of winter resistant genotypes and determination of some agricultural characteristics in hybrid field pea lines (F2)
- Tez No: 780923
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma kışa dayanıklı bezelye genotiplerinin seçilmesi ve bazı tarımsal özelliklerin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada doğadan toplanan yabani bezelye genotipleri ile ıslah edilmiş çeşit ve hatların melezlenmesinden elde edilmiş F2 generasyonundaki hatlar kullanılmıştır (242 hat). Hatların ekim işlemi 2m boyundaki sıralara 50cm sıra aralığında, 20cm sıra üzeri sıklığında, 5cm ekim derinliğinde yapılmıştır. Deneme, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlasında 2020/2021 yetiştirme mevsiminde yürütülmüştür. Bitkilerin sağlık bir şekilde yetişmesi için gerekli olan sulama, gübreleme, yabancı ot mücadelesi gibi bakım işlemleri yapılmıştır. Bu çalışmada; hasat olgunluğuna gelen bitki sayısı (adet), kışın zarar gören bitkiler, F2 yem bezelyesinde bitkilerin hastalık durumu, tohumlu kuru meyve verimi (g/sıra), bitki başına tohumlu kuru meyve verimi (g/bitki), sıra başına düşen tohum verimi (g/sıra), bitki başına düşen tohum verimi, çiçeklenme gün sayısı (gün), bitki başına anadal sayısı (adet), bitki boyu (cm), bitki başına düşen bakla sayısı (adet), meyve başına düşen tohum sayısı (adet), meyve boyu (mm), meyve eni (mm), meyve yüksekliği (mm) üzerinde durulmuştur. Bazı özelliklere ilişkin veriler: kış zararı 174 hatta görülmemiş; hastalık zararı 164 hatta görülmemiş; çiçeklenme gün sayısı 146-176 gün arasında değişmiş; ana dal sayısı 2-12 arasında değişmiş; bitki boyu 35-150cm arasında değişmiş; bitki başına bakla sayısı 4-81 adet arasında değişmiş; bakla başına tohum sayısı 2-9.3 arasında değişmiş; hasat olgunluğuna gelen bitki sayısı 1-10 arasında değişmiş ve bitki başına tohum verimi 0.49-90.90 gram arasında olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to select winter-hardy pea genotypes and to determine some agricultural characteristics. In the study, lines in the F2 generation obtained by crossing the wild pea genotypes collected from nature with the bred varieties and lines were used (242 lines). Planting of the lines was done in rows with a length of 2m in 50cm row spacing, 20cm in row spacing, and 5cm planting depth. The experiment was carried out in the experimental field of Selçuk University Faculty of Agriculture in the growing season of 2020/2021. Maintenance procedures such as irrigation, fertilization and weed control, which are necessary for the healthy growth of plants, have been carried out. In this study; number of plants reaching harvest maturity (number), plants damaged in winter, disease status of plants in F2 forage peas, dry fruit yield with seeds (g/row), dry fruit yield per plant (g/plant), seed yield per row (g) /row), seed yield per plant, number of flowering days (days), number of major branches per plant (number), plant height (cm), number of pods per plant (number), number of seeds per fruit (number), fruit length (mm), fruit width (mm), fruit height (mm). Winter damage was not seen in 174 lines; disease damage was not seen in 164 lines; the number of flowering days varied between 146-176 days; the number of major branches varied between 2-12; plant height varied between 35-150cm; the number of pods per plant varied between 4-81; the number of seeds per pod varied between 2-9.3; The number of plants reaching the harvest maturity ranged from 1-10 and the seed yield per plant was between 0.49-90.90 grams.