Muhasebe betalarının firma değeri tespitinde kullanılması: Savunma sanayinde bir uygulama
Using the accounting betas in estimating the value of the firm: An application in the defense industry
  1. Tez No: 780924
  2. Yazar: CEMİLE DENİZ AKFIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Halka açık olmayan savunma sanayi firmalarının pazar betasının bulunmaması nedeniyle firma değerinin indirgenmiş nakit akışlarıyla tespitinde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada pazar betasına alternatif olarak geliştirilen muhasebe betası ile firma değerinin tespiti araştırma konusu yapılmıştır. Amaç farklı muhasebe betalarıyla hesaplanan firma değeri ile pazar betasıyla hesaplanan firma değeri ve piyasada belirlenen firma değeri arasındaki ilişki üzerinden açıklama gücünün belirlenmesi ve bu sayede sektör için değerleme çalışmalarında kullanılacak en uygun muhasebe betalarını tespit etmektir. Bu kapsamda, çalışmada 2021 yılındaki Defense News Top 100 listesindeki analiz şartlarını sağlayan 32 adet halka açık savunma sanayi şirketinin muhasebe betaları hesaplanarak pazar betası ile ilişkisi analiz edilmiş ve her iki beta ile hesaplanan firma değeri ve piyasadaki belirlenen firma değeri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Muhasebe verilerine dayalı betalar ile tespit edilen firma değerlerine ilişkin bulguların istatistiksel olarak çeşitli açıklama gücünde anlamlı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that non-public defense industry companies do not have a market beta, there are problems in determining the firm's value with discounted cash flows. For this reason, in this study, the determination of firm value with accounting beta, which was developed as an alternative to market beta, was researched. The aim is to determine the explanatory power over the relationship between the firm value calculated with different accounting betas and the firm value calculated with the market beta and the firm value determined in the market, and thus to determine the most appropriate accounting betas to be used in valuation studies for the sector. In this context, the accounting betas of 32 publicly traded defense industry companies in the Defense News Top 100 list in 2021 that fulfil the analysis conditions were calculated and their relationship with the market beta was analyzed, and the firm value calculated with both betas and the determined firm value in the market were examined comparatively. It has been observed that the findings related to firm values determined by betas based on accounting data give statistically significant results with various explanatory power.