(el-Bidâye ve'n-Nihâye bağlamında) İbn Kesîr'in hayatı ve siyer anlayışı
(In the context of al-Bidayah wa'an-Nihayah) Ibn Kathir's life and understanding of sirah
  1. Tez No: 780965
  2. Yazar: HAKAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İbn Kesîr, müfessir ve muhaddis kişiliklerinin yanı sıra önemli bir siyer ve İslam tarihçisidir. el-Bidâye isimli eseri ile Müslümanları genel olarak iyiliğe ve doğrunun peşinden gitmeye teşvik etmiştir. el-Bidâye, İslam tarihçileri tarafından referans gösterilen önemli eserler arasında yer almaktadır. İbn Kesîr bu eserinde, İslam tarihçiliğinin mevcut yöntemlerini geliştirmekle kalmamış, yaşadığı döneme ilişkin kronolojik bilgiye ulaşmamızı da sağlamıştır. İbn Kesîr, eserinde kendi döneminden önce oluşturulan malzemeyi tasnif etmiş, ayrıca yeni kaynakları da siyer anlatımına dahil ederek literatürü ve kaynakları zenginleştirmiştir. Eserinde kullanmış olduğu bu tarih yöntem ve metod ile İslam tarihçiliği ve siyer yazıcılığında haklı bir yer edinmiştir. Kronolojik ve kapsamlı bir tarih kitabı olan el-Bidâye'nin yaklaşık altı cildi siyer konularını içermektedir. Eserde Hz. Peygamber'in hayatı genel tarih anlatısı içerisinde bir parça olarak sunulmaktadır. el-Bidâye'nin siyer bölümünde; Hz. Peygamber'in soyundan ve doğumu öncesi çeşitli mucizelerden başlayarak ahirete irtihaline kadar olan olayları, kademeli bir tarihsel anlatım sistemi içerisinde anlatılmaktadır. İbn Kesîr'in Siyer Anlayışı başlıklı bu çalışmamızda; İbn Kesîr'in hayatı, eserleri, dönemindeki sosyal ve siyasal olaylar ve ilmî durum ile İbn Kesîr'in el-Bidâye ve'n-nihâye isimli eserinde kullandığı siyer metodu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ibn Kathir is an important historian of Islam in addition to his identity as a commentator and muhaddis. His work al-Bidāyah encouraged Muslims in general to pursue goodness and seeking for truth. al-Bidāyah is one of his most important work referenced by Islamic historians. The book does not only improve the existing methods of Islamic historiography, but also provides us the chronological information about the period in which Ibn Kathir lived. In his work, Ibn Kathir classified the material created before his own period and enriched the literature and sources by including new sources in his siyer narrative. Ibn Kathir has gained a rightful place in Islamic historiography and siyer writing with his historical method and unique approach. As a chronological and comprehensive history book, al-Bidāyah contains about five volumes of siyer subjects. In the work, the life of the Prophet Muhammad is presented as a part of the general historical narrative in the siyer section of al-Bidāyah; starting from the descendants of the Prophet Muhammad and various miracles before his birth until his death the events are narrated in a gradual historical narrative system. In this study entitled as“Ibn Kathir's Siyer Understanding”; Ibn Kathir's life, works, the social and political events and scientific environment of his period and the siyer method used by Ibn Kathir in his work al-Bidāyah wan-Nihâyah were examined.