Diyabetik ayak yaralarında wagner yara sınıflamasına göre hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliği
Hyperbaric oxygen therapy efficacy in the diabetic foot wounds according to the wagner classification
- Tez No: 780964
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE POLAT DÜZGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabetik ayak yarası (DAY), Diabetes Mellitus'un (DM) sık görülen kronik komplikasyonlarından bir tanesidir. DM'li hastaların yaşamları boyunca yaklaşık %12-15 arasında DAY gelişme ihtimali vardır. DAY gelişimde önemli faktörler; hiperglisemi, periferik arter hastalığı ve nöropatidir. Bu çalışmanın amacı Wagner yara sınıflamasına göre evrelenmiş diyabetik ayak yaralarının tedavisinde, Hiperbarik oksijen (HBO) tedavisinin etkinliğini belirlemektir. Eylül 2013-Ocak 2015 tarihleri arasında diyabetik ayak yarası olup, yatarak tedavi gören 130 hasta HBO tedavisi alan ve almayan şeklinde iki grup olarak değerlendirildi. Hastalar; yaş, cinsiyet, Wagner Sınıflamasına göre yara evresi, yara iyileşme durumu, HBO tedavisi alma durumu, diyabet yılı, HbA1C, ESH, CRP değerleri yandaş hastalıklar olarak PAH varlığı, KOAH varlığı, HT varlığı, KBY varlığı, nöropati varlığı, retinopati varlığı bakımından incelendi. 130 hastanın, 99'u erkek(%76,2), 31'i kadın(%23,8) olarak izlendi. Hastaların yaş ortalaması 62,01(11,51) yaş aralığı 30 ve 96 yıl arasındaydı. Hastaların ayak yarasının Wagner yara sınıflamasına göre evrelendirilmesinde; 19 hasta evre 2, 53 hasta evre 3, 47 hasta evre 4, 11 hasta evre 5 idi. Hastaların 71'İ(%54,6) HBO tedavisi aldı, 59'u(%45,4) HBO tedavisi almadı. Hastaların yara iyileşme durumu incelendiğinde, 87'sinin (%66,9) yarası iyileşmişti, 43'ünün (%33,1) yarası iyileşmemişti. Evresi Wagner 2 olan iki grubun bütün hastaları iyileşti. Birinci grupta evresi 3 olan hastaların %87,5'i, ikinci grupta %53,8'i iyileşti, evresi 4 olan hastaların birinci grupta %84,6'si ikinci grupta %33,3'ü iyileşti. Evresi Wagner 5 olan hastaların ise birinci grupta %75'i iyileşti, ikinci grupta ise hiçbiri iyileşmedi. Toplamda ise birinci grupta % 88,7'si, ikinci grupta %40,6'sı iyileşti. Çalışmamız, diyabetik ayak yaralarının tedavisinde standart tedavilerin yanı sıra, yardımcı tedavi olarak HBO tedavisi verilmesinin, yara iyileşmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Aynı çalışmada Wagner Sınıflamasına göre yapılan subgrup karşılaştırma ise; evre 2 hastalarda iki grup arasında iyileşmede herhangi bir fark görülmez ve bu gruptaki bütün hastalar iyileşir iken evre 3, 4 ve 5 hastalarda HBO tedavisinin yara iyileşmesinde daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot wound (DFW) is one of the common chronic complications of diabetes mellitus (DM). Among patients with DM approximately 12-15% of them have the possibility of DFW development throughout their lives. Important factors in the development of DFW are hyperglycemia, peripheral artery disease, and neuropathy. The aim of this study is to determine the effectiveness of hyperbaric oxygen (HBO) in the treatment of DWF according to the Wagner Classification in addition to the basic treatment. Between the dates of September 2013-January 2015, 130 patients who had DFW and hospitalized were evaluated in two groups, with HBO therapy and without. Patients were examined for age, gender, stage of the wound according to the Wagner Classification, healing status, receiving HBO treatment, year of the diabetes mellitus, HbA1C value, erythrocyte sedimentation rate value, CRP value, presence of comorbid which were peripheral artery disease, chronic obstructive pulmonary disease, hypertension and chronic renal disease, presence of neuropathy and retinopathy. There were 130 patients who were 99 male (76,2%) and 31 female (23,8%). The average age of patients 62,01 ( 11,51) age range was between 30 and 96 years. According to the Classification of Wagner, there were 19 patients at stage 2, 53 patients at stage 3, 47 patients at stage 4 and 11 patients at stage 5. 71 of the patients(54,6%) received HBO therapy, and 59 patients (45,4%) did not receive HBO treatment. The healing status of the wound is examined and 87 patients (66,9%) had their wounds healed, 43 patients (33,1%) wounds had not healed. All of the patients' wounds who were stage 2 were healed. The wounds of patients who were stage 3, in the first group % 87,5 and in the second group %53,8 healed. The wounds of patients who were stage 4, in the first group % 84,6 and in the second group %33,3 healed . The wounds of patients who were stage 5, in the first group % 75 healed and in the second group nobody healed. In total, in the first group % 88,7 and in the second group %40,6 of the wounds healed. Our study, in addition to standard therapy in the treatment of diabetic foot wounds, HBO as adjunctive therapy had showed that to be effective in wound healing. According to Wagner Classification subgroup comparison was made in the same study; at Stage 2 patients, healing difference was not observed between the two groups and while all patient wounds were healed in this group, at stage 3, 4 and 5 patients HBO treatment was more effective in the wound healing.