Aralık değerli ıntuitionistic fuzzy matrislerin cebirsel özellikleri
The algebraic properties of interval valued intuitionistic fuzzy matrices
- Tez No: 780973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Intuitionistic fuzzy küme teorinin bir genelleştirilmesi olan aralık değerli intuitionistic fuzzy küme teori birçok teori ve uygulama alanları ile çalışmalarda karşımıza çıkmaktadır. Tarihsel gelişim açısından bakıldığında 1965 yılında tanımlanan fuzzy küme teori, fuzzy mantık yardımıyla bahsedilen benzer durumlara cevap aramaktadır. Fuzzy küme teoride bazı problemlerin çözülmesi veya modellenmesi yapılamamaktadır. Intuitionistic fuzzy küme teori buna benzer problemlere cevap aramaktadır. Fuzzy küme teorinin bir genelleştirilmesi olan intuitionistic fuzzy küme teori 1983 yılında K. T. Atanassov tarafından ortaya atılmıştır. 1989 yılında tanımlanan aralık değerli intuitionistic fuzzy kümelerin temel özellikleri ve cebirsel özellikleri incelenmiştir. Bu tez çalışmasında aralık değerli intuitionistic fuzzy matrisler için Hamming Ölçüsü, Genelleştirilmiş Hamming Ölçüsü, Öklid Ölçüsü, Genelleştirilmiş Öklid Ölçüsü tanımlanıp bunlarla ilgili önermeler verilmiştir. Aralık değerli intuitionistic fuzzy matris ile skaler çarpımı tanımı verilip cebirsel özellikleri incelenmiştir. Bu aralıklar üzerinde skalerin matrisler üzerinde dağılma özelliğini sağladığı önermeler ve örnekler kullanılmıştır. Elde edilen bu kümelerin Hamming ve Öklid ölçüleri kullanılarak birbirleriyle ilişkileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interval valued intuitionistic fuzzy set theory which is a generalization of intuitionistic fuzzy set theory is encountered in studies with many theory and application areas. When the point of view of historical development and fuzzy set theory defined in 1965, search answer to similar situations with the help of fuzzy logic. Interval valued intuitionistic fuzzy set theory that is one of the generalization of intuitionistic fuzzy set theory has many theoretical and application areas. Intuitionistic fuzzy set theory which is a generalization of fuzzy set theory was put forward by K. T. Atanassov in 1983. The fundamental properties and algebraic properites of interval valued intuitionistic fuzzy set was introduced in 1989. In this thesis studies the definitions of Hamming Measure, Generelized Hamming Measure, Euclidean Measure, Generalized Euclidean Measure are given on Interval valued intuitionistic fuzzy matrix. Afterwards, Interval valued scaler matrix and the properties of interval valued intuitionistic fuzzy algebric structures is given. The algebraic properties of these were studied by using the propositions and examples that provided the distributive property.