Renk görüntü teorisi ve televizyona uygulaması
Theories of colour vision and their application to television
  1. Tez No: 388
  2. Yazar: MUSTAFA LAMİ TAPLAMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
-.IV- Ö Z E T RENK GÖRÜNTÜ TEORİLERİ VE TELEVİZYONA UYGULANMASI TAPLAMACIO?LÜ MUSTAFA LAMÎ DOKTORA TEZÎ G.Ü. FEN BÎLÎMLERÎ ENSTİTÜSÜ Elektrik-Elektronik Eğitimi Anabilim Dalı Aralxk 1986,135 sayfa Fiziksel her hareketi, renk ve resimlerle açıklamak veya göstermek elektroniğin en önemli konularından biridir. Bu çalışmamızda geçerli renk teorileri ve Uluslararası Renk Komitelerinin (ICI) 'nın renk diyagramları üzerinde araştırmalar yapılarak, bunların renkli televizyonlara uygulanması açıklanmış; sonra, renk ve bileşik video işaretleri ayrı ayrı hesaplanarak şekillerle ve grafiklerle gösterilmiştir. Renkli televizyondaki renk devreleri ve bunların televizyona uygulanış şekillerij G.ü. Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik-Elektronik Eğitimi Bölümü Televizyon Laboratuvarında bulunan, laboratuvar cihazları yardımiyle analiz, edilmiş, gözün parlaklık ve renk görme özellikleri incelenerek, renkli televizyonlarda parlaklığın ve rengin görünmesinde meydana gelen bellibaşlı sakıncaların ortadan kaldırılması için ülkelerin kullandıkları 4 05, 525, 625 ve 819 tarama çizgilerini bırakıp 1120 tarama çizgisini kullanmaları gereği hesaplanarak ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT THEORIES OF COLOUR VISION AND THEIR APPLICATION TO TELEVISION TAPLAMACIO?LU, Mustafa Lami Ph. D. THESIS GAS İ UNIVERSITY Institute of Science and Technology Electrical and Electronics Education Department December 1986,135 pages To describe and explain every physical action by means of colours and pictures is one of the most important subject of electronics. In this thesis various theories on colour,. and the colour diagrams, issued by the International Colour Institutes (I.C.I) have been studied extensively, their applications to Coloured Television Systems have been investigated, and then, colour signals and the combined video signals have each been calculated individually, and they have been presented by means of graphs and diagrams. Analysis of the 'Colour Circuits' of the Coloured Television, and the methods of their application to the Television have been investigated, and implemented by means of the Laboratory Instruments existing in the-VI- Television Laboratory of the“Electrical and Electronic Education Department”of the 'Faculty of Technical Education' of the Gazi University. The ability and the acuity of the human eye to respond to brightness and to colour vision have also been studied and investigated. / Based on these studies and investigations it has been concluded to propose that the various scanning systems in use, or otherwise, (i.e. 405, 525, 625, and 819 lines per frame) should be discarded, and a new scanning system employing 1120 lines per frame should be adapted.