Kil zeminlerde ön konsolidasyon basıncının zeminin kayma mukavemeti parametrelerine etkisi
The effect of the pre-consolidation pressure on soil slip strength parameters of the clay soils
- Tez No: 781044
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yumuşak kil zeminler, düşük kayma mukavemeti ve oturma problemleriyle sıklıkla karşılaşılan problemli zeminlerdir. Düşey eksenel basınca maruz kaldıklarında büyük deformasyonlar gösterebilirler. Dolayısıyla zeminlerin kayma direnci parametrelerinin, konsolidasyon oturmasının doğru belirlenmesi oldukça önemlidir. Konsolidasyon, zemin tabakasına düşey eksenel basınç uygulanması sonucunda efektif düşey gerilme artışıyla artan boşluk suyu basıncının sönümlenmesi, zemin danelerinin yer değiştirmesi ile oluşan oturmalardır. Oturmalar uzun sürede gerçekleşir. Bu nedenlerden dolayı zaman kazanmak ve doğru bir şekilde oturmanın tahmin edilebilmesi için bilim insanları istatistiksel olarak anlamlı denklemler elde etmek üzerine çalışmışlardır. Bu çalışmada, farklı konsolidasyon basınçlarında, düşük ve yüksek plastisiteli kil zeminlerin kayma mukavemeti parametreleri ile ön konsolidasyon basınçları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Likit kıvamda hazırlanan düşük ve yüksek plastisiteli kil zeminler 25 kPa, 50 kPa, 100 kPa, 200 kPa ve 400 kPa basınçlarında ön konsolidasyona tabi tutulmuştur. Konsolide edilmiş numunelerin serbest basınç, kesme kutusu ve veyn deneyleri ile kayma mukavemeti parametreleri kohezyon (c) ve içsel sürtünme açıları (ϕ) bulunmuştur. Kohezyon ve içsel sürtünme açılarıyla ön konsolidasyon basıncı arasında anlamlı bağıntılar oluşturulamamıştır. Sonuçta, düşük plastisiteli ve yüksek plastisiteli kil zeminler için yapılan serbest basınç, kesme kutusu ve Veyn deneylerinden elde edilen verilerle kayma mukavemeti parametrelerini ön konsolidasyon basıncına bağlı olarak tahmin edebilen ve pratik amaçlar doğrultusunda kullanılabilecek hata miktarı en düşük, korelasyon katsayısı en yüksek denklemler oluşturulmuştur
Özet (Çeviri)
Soft clay soils are problematic soils that are frequently encountered with low shear strength and settlement problems. They can show large deformations when exposed to vertical axial pressure. Therefore, it is very important to determine the slip resistance parameters and consolidation settlement of soils correctly. Consolidation is the subsidence of the pore water pressure, which increases with the increase in the effective vertical stress as a result of the application of vertical axial pressure to the soil layer, and the settlements formed by the displacement of the soil grains. Settlements are events that take a long time. For these reasons, scientists have worked on obtaining statistically significant equations to save time and accurately predict fit. In this study, the relationship between shear strength parameters and pre-consolidation pressures of low and high plasticity clay soils at different consolidation pressures was investigated. Low and high plasticity clay soils prepared in liquid consistency were pre-consolidated at 25 kPa, 50 kPa, 100 kPa, 200 kPa and 400 kPa pressures. Unconfined pressure, shear box and vein tests and shear strength parameters cohesion (c) and internal friction angles (ϕ) of the consolidated samples were found. No significant correlations could be established between the cohesion and internal friction angles and the pre-consolidation pressure. As a result, equations with the lowest error amount and the highest correlation coefficient were created that can predict shear strength parameters depending on the pre-consolidation pressure and can be used for practical purposes, with the data obtained from the free pressure, shear box and Veyn experiments for low plasticity and high plasticity clay soils.