Aşırı konsolide killerin dayanım özellikleri
Strength properties of overconsolidated clays
- Tez No: 460861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ VOLKAN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez kapsamında, İstanbul'un çeşitli bölgelerindeki sahalardan ve farklı derinliklerden alınan aşırı konsolide killerin; kesme kutusu, serbest basınç, konsolidasyon ve üç eksenli basınç deneyleriyle dayanım özellikleri belirlenmiştir. Zeminlerin göçme oluşmadan karşı koyabileceği en büyük kayma gerilmesi değeri, zeminin kayma direnci(dayanımı) olarak tanımlanmaktadır. Kayma gerilmesi, en büyük değere ulaştıktan belirli bir süre sonra deformasyon artmasına rağmen değişmeyen sabit bir değer alır, bu değere rezidüel yada kalıcı kayma direnci denilmektedir. Kayma direnci, kohezyon ve içsel sürtünme açısı denilen kayma parametrelerinden oluşur ve zeminin mukavemeti, daneler arasındaki kohezyona ve daneler arasındaki sürtünme direncine bağlıdır. Kohezyon, gerilmeden bağımsız, zeminin cinsine ve mineralojisine bağımlı bir parametre iken, sürtünme direnci efektif gerilmeye bağımlı bir parametredir. Bir zemin tabakası üzerine, şu anda etkiyen yük o tabaka üzerinde etkimiş en yüksek konsolidasyon basıncına eşitse o tabaka için normal konsolide olmuş kil denir. Diğer taraftan kil tabakası üzerine, şu anda etki eden efektif düşey basınç o kil tabakası üzerine geçmişte etkiyen basınçtan az ise o kil tabakası için aşırı konsolide olmuş kil denmektedir. Bu çalışmada, aşırı konsolide killerin endeks özelliklerine bağlı, kayma ve kalıcı kayma direnci parametreleri karşılaştırılmış ve laboratuvarda yoğrulma sonucu oluşturulan örselenmiş numunelerin dayanım parametrelerine etkisinin tespiti yapılmıştır. Numunelerin örselenmesi kayma dayanımını düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, resistance specifications of overconsolidated clays taken from different locations and depths in Istanbul are determined by shear box test, nonconfined compression test, consolidation and triaxial compression test. Shear resistance of the ground is determined as the maximum shear stress value without occurrence of any collapse. After shear stress reached its maximum value, it remains at a constant value after even though increase in deformation and this constant value is called as residual or permanent shear resistance. Shear resistance which is composed of parameters namely cohesion and inertial friction angle, depends on soil strength, cohesion between grains and friction resistance between grains. The cohesion is a parameter that depends on the type of soil and minerology of soil but it is independent from stress, while friction resistance is a parameter that depends on effective stress. If the current active load on a ground layer is equal to the maximum consolidation pressure acted on this layer, this layer called as normal consolidated clay. On the other hand if the effective vertical pressure acted on the clay layer is less than the acted pressure on this layer in the past, this clay layer is called as overconsolidated clay. In this study, parameters of the shear and the permanent shear resistance depending on the index properties of overconsolidated calys are compared and the effect on the resistance parameters of disturbed samples obtained by kneading is detected. The disturbance of the samples decreases shear resistance.