Ceza muhakemesi hukukunda mahkemeye erişim hakkı
Right of access to court in criminal procedure law
- Tez No: 781188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BATUHAN BAYTAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmamızın esası adil yargılanma hakkının ön koşulu olarak nitelendirebileceğimiz mahkemeye erişim hakkının ceza muhakemesi hukuku boyutu hakkındadır. Bu bağlamda mahkemeye erişim hakkının unsurları olan dava açma hakkı, karar hakkı ve kararın icrası hakkı; ceza muhakemesi hukukunu ilgilendiren yönleriyle incelenecektir. Birinci bölümde, ceza muhakemesi hukukunda adil yargılanmaya ilişkin temel ilkeler ve mahkemeye erişim hakkı ilişkisi üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde, mahkemeye erişim hakkı, ilgili temel kavramlar ve kurumlarla karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilecek ve AİHM içtihatları ışığında, mahkemeye erişim hakkının cezai alanda sınırları ortaya konulmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde ise mahkemeye erişim hakkının bir uzantısı olarak karar hakkı ve kesin hükmün icrasını talep hakkı, AYM ve AİHM içtihatları ışığında incelenecektir. Çalışmamızda ceza muhakemesi hukukunda mahkemeye erişim hakkının, unsurlarıyla birlikte kapsamlı bir şekilde aktarılması ve anlaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The basis of our study is the criminal procedure law limb of the right of access to court, which may be regarded as a prerequisite for the right to a fair trial. In this context, the elements of the right of access to court, the right to file a lawsuit, the right to a decision and the right to enforce the decision, will be examined in terms of criminal procedure law. In the first part, the relationship between the basic principles of a fair trial in criminal procedure law and the right of access to a court will be discussed. In the second part, the right of access to the court will be analyzed comparatively with the relevant basic concepts and institutions, and the limits of the right to access the court in the criminal field will be tried to be revealed in the light of the ECHR case law. In the third part, the right to a decision as an extension of the right of access to the court and the right to demand the execution of the final judgment will be examined in light of the jurisprudence of the Constitutional Court and the ECHR. Our study aims to provide a comprehensive explanation of the right of access to court in criminal procedure law, together with the right's elements.