Autonomous multiple ground target detection and tracking
Otonom çoklu yer hedefi teşhis ve takibi
  1. Tez No: 781262
  2. Yazar: ÖMÜR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REVNA ACAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çevresel izleme, doğa ve vahşi yaşam üzerindeki olumsuz insan etkisini azaltmak için önemli bir role sahiptir. Yoğun takip ve gelişmiş gözlem yeteneği gerektirdiği için çevresel izleme pahalı bir yöntemdir. Bu nedenle, otonom gözlem maliyeti düşürdüğü ve verimliliği artırdığı için otonomluğun çevresel izleme için uygulanması günümüzde önemli bir tartışma konusudur. İnsansız hava araçları izleme ve takip konularında ispatlanmış başarıları ile otonom çevresel izleme için umut verici adaylardır. Bu çalışmada, otonom hareket edebilen insansız bir hava aracı ile çevresel izleme için otonom çalışan bir sistem öneriyoruz. Bu tez çalışmasında, çevresel izleme yapabilen bir otonom insansız hava aracı için bir karar verme mekanizması geliştirdik. İçersinde kompleks engeller bulunan bir alanın komple taranmasını sağlayacak bir rota oluşturmak için geliştirilmiş bir dikey ayrışma algoritması geliştirdik. Bu algoritmaya ek olarak, iki değişik hücresel ayrışma algoritmasını (trapezoidal ayrışma ve boustrophedon ayrışma) tasarladığımız ayrışma algoritması ile birlikte kullanarak, söz konusu algoritmaların değişik uygulamalardaki performanslarını karsılaştırdık. Son olarak, tasarladığımız otonom çevresel izleme sistemini kampüste bırakılmış boş şişelerin takip edildiği bir çevresel izleme senaryosunda simule ettik. Simülasyon sonuçlarımız, otonom insansız hava araçlarının çeşitli çevresel izleme görevlerinde kullanabileceklerini ispatlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental monitoring has a key role to reduce human damage to nature and wildlife. Due to intense tracking and observation tasks, it's an expensive solution. Autonomous observation is an open discussion to raise the efficiency of environmental monitoring and to reduce the cost of operation. Drones are a possible candidate for environmental monitoring with their proven success in monitoring and tracking. Thus, we are offering autonomy for monitoring with drones that are capable of flying autonomously, e.g., covering a given area, and are able to perform certain monitoring tasks, e.g., identifying dead trees. In this thesis, we implement a decision process for an autonomous drone for environmental monitoring. We implement an improved vertical decomposition algorithm in order to create complete coverage path planning in environments with complex obstacles. Further, we investigate, implement and compare two different cellular decomposition algorithms (trapezoidal decomposition and boustrophedon decomposition) and present the performance of these algorithms in various scenarios. Finally, we test our system in a monitoring scenario where we collect information about leftover bottles on the campus. We execute simulations on the given scenario and present the results we obtained. Our simulation results prove that our suggested system is able to execute a variety of environmental monitoring tasks autonomously.