Kentsel açık yeşil alanların kadınlar tarafından kullanımı üzerine bir değerlendirme: Şanlıurfa, Birecik örneği
An evaluation on the use of urban open green spaces by women: The case of Şanlıurfa, Birecik
  1. Tez No: 781294
  2. Yazar: MELİKE KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEILA AKBARISHAHABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kentsel açık yeşil alanlar, bir kentin fiziki ve sosyal gelişimini sağlayan aynı zamanda toplumsal ve kültürel aktivitelerin sahne aldığı alanlardır. Açık yeşil alanlar doğal yaşamla ilişkilendirilmesine rağmen aynı zamanda cinsiyet eşitsizliğinin mekân kullanımındaki etkilerini de gözler önüne sermektedir. Kadın ve erkeklere biçilen roller, mekânlar, statü ve etkileşim alanları birbirinden genellikle farklıdır. Toplumsal cinsiyet rolleri açısından kesin yargılara dayalı kültür ve yapılarda, cinsiyet ayrımcılığının uç noktalarını gündelik hayatın farklı kısımlarında olduğu gibi mekân kullanımında da görmek mümkündür. Tezin amacı kentsel açık yeşil alanların kullanımında cinsiyet eşitsizliğini sorgulamaktır. Tezde Şanlıurfa ilinin Birecik ilçesinde park kullanımı üzerine 638 katılımcıya anket çalışması yapılarak veriler elde edilmiştir. Bu veriler ışığında Birecik'te park kullanımında kadınlar ve erkeklerin mekânı farklı deneyimlediği ortaya konulmuştur. Temel farklılık, kadınların erkeklerle kıyaslandığından istedikleri vakitte, istedikleri yerlere gidememeleridir. Yapılan anket çalışmasında, akşamları tek başına dışarı çıkmak üzerine sorulan soruda, kadınların“kendimi güvende hissetmediğim için”,“taciz vb. durumlarla karşılaşmaktan korktuğum için”cevaplarını erkeklere oranla daha fazla verdiği görülmüştür. Dolayısıyla, parka giden yolun daha başında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin hanesine yazılabilecek bir sorun saptanmıştır. Ek olarak parklarda erkeklerin kadınlara oranla daha fazla vakit geçirdikleri, dolayısıyla parklardan daha fazla yararlandıkları da görülmüştür. Böyle bir sonucun ortaya çıkmasında toplumsal cinsiyet eşitsizliği tek sebep olmamakla birlikte toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin etkisini yadsımak da gerçekçilikten uzak bir yorum olacaktır. Bu da toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olumsuz etkilerinin bir ilin ilçesindeki parkların kullanımına kadar sirayet ettiğini görmeyi ve tam da bu sebeple konunun üzerine daha fazla gitmeyi gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban open green spaces are areas that provide the physical and social development of a city, as well as the areas where social and cultural activities take place. Although open green spaces are associated with natural life, they also reveal the effects of gender inequality on the use of space. The roles, spaces, status and interaction areas assigned to women and men are generally different from each other. It is possible to see the extremes of gender discrimination in cultures and structures based on precise judgments in terms of gender roles, in the use of space as well as in different parts of daily life. The aim of the thesis is to question gender inequality in the use of urban open green spaces. In the thesis, data were obtained by conducting a survey on 638 participants on the use of parks in Birecik district of Şanlıurfa province. In the light of these data, it has been revealed that women and men experience the space differently in the use of parks in Birecik. The main difference is that women cannot go where they want, whenever they want, compared to men. In the survey study, in the question asked about going out alone in the evenings, women were asked“because I don't feel safe”,“harassment etc. because I'm afraid of facing situations”more than men. Therefore, at the very beginning of the road to the park, a problem that can be written on the name of gender inequality has been identified. In addition, it has been observed that men spend more time in parks than women, so they benefit more from the parks. Although gender inequality is not the only reason for the emergence of such a result, it would be an unrealistic interpretation to deny the effect of gender inequality. This makes it necessary to see that the negative effects of gender inequality spread to the use of parks in a province's district, and precisely for this reason, it is necessary to go further on the subject.