Ağaç talaşı dolgulu geri dönüşüm polipropilen kompozitlerinin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of wood sawdust filled recycling polypropylene composites
  1. Tez No: 781306
  2. Yazar: BÜŞRA BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada dolgu malzemesi olarak ağaç talaşı, matris malzemesi olarak ise geri dönüşümden gelen polipropilen kullanılarak çevreye duyarlı bir yeşil kompozit üretimi hedeflenmiştir. Matris malzemesi olarak endüstride yoğun kullanımı olması sebebiyle geri dönüşüm polipropilen kullanılmıştır. Ağaç talaşı olarak Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaygın bulunması sebebiyle sarıçam ağaç talaşı tercih edilmiştir. Ağaç talaşı farklı oranlarda polipropilene ilave edilerek kompozit numuneler elde edilmiştir. Öncelikle talaş elek kullanılarak belli boyutta hazırlanmıştır (0-500 mikrometre). Enjeksiyon kalıplama yapılarak polipropilene ağırlıkça %10 oranından başlayarak %20, 30 ve 40 doyuma ulaştığı orana kadar devam edilmiştir. Kompozit numunelerin çekme, eğilme, darbe, sertlik gibi mekanik özellikleri üzerinde etkisi incelenmiştir. Kompozit numunelerin kırık yüzey görüntüsü incelemesi de yapılmıştır. Bu çalışmada ahşap talaşı kullanımıyla kompozit üretim maliyetinin düşürülmesi, sentetik dolgu üretiminin azaltılması, maliyetin düşürülmesi, gaz emisyonunun azaltılması, doğal kaynakların korunması hedeflenmiştir. Anahtar kelimeler; Geri dönüşüm, Polipropilen, Talaş, Kompozit malzeme, Mekanik özellikler
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to produce an environmentally friendly green composite by using wood sawdust as filling material and polypropylene from recycling as matrix material. Recycled polypropylene was used as matrix material due to its intense use in industry. As wood sawdust, scotch pine wood sawdust was preferred because it is common in different regions of Turkey. Composite samples were obtained by adding wood sawdust to polypropylene at different rates. First of all, sawdust was prepared in a certain size (0-500 micrometers) using a sieve. By injection molding, polypropylene was started from 10% by weight and continued until it reached 20, 30 and 40% saturation. The effects of composite samples on mechanical properties such as tensile, bending, impact and hardness were investigated. Fractured surface image analysis of composite specimens was also performed. In this study, it is also aimed to reduce the cost of composite production, to reduce the production of synthetic fillers, to reduce gas emissions, to protect natural resources by using wood sawdust. Keywords; Recycling, Polypropylene, Wood sawdust, Composite material, Mechanical properties