Ahşap pres kapılarda yangın geçirgenliğine ilişkin araştırmalar
Research on-fire resistency of wooden flush doors
  1. Tez No: 105577
  2. Yazar: OSMAN NURİ ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AHŞAP PRES KAPILARDA YANGIN GEÇİRGENLİĞİNE İLİŞKİN ARAŞTIRMALAR Osman Nuri Öz Hacettepe Üniversitesi, Mesleki Teknoloji Yüksekokulu, Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Öz Binalar her zaman yangın tehdidi altındadır. Yangın tehdidini tümüyle kaldırmak, ne yazık ki dün olduğu gibi bugünde yarında mümkün olmayacaktır. Kaldı ki modern şehirlerde üretilen enerjinin önemli bir miktarının binalarda tüketildiği düşünülürse, yangının yayılmasının önlenmesi öncelikle, yangın başlangıcına kısa sürede erişmek, müdahale etmek ve onu bulunduğu mekanda hapsetmek' tir. Yangını bulunduğu mekanda hapsetmek ve başka mekanlara ulaşmasını önlemek yangına dayanıklı kapılar* larla mümkündür. Bu araştırmada, yangının sonucunun pahalı olduğu, ama tedbirinin ekonomik olması düşüncesinden yola çıkılmış ve kolay bulunabilen dolgu malzemeleri kullanılarak deney kapı kanatları üretilmiştir. Bunlardan ikisi MDF iç dolgu, dış yüzey kaplaması HDF ve Eyong kontrplak, ikisi Alçıpan iç dolgu, dış yüzey kaplaması HDF ve Eyong kontrplak, bir adeti iç dolgu kağıt petek, dış yüzey kaplama HDF olmak üzere toplam beş adettir. Ahşap Pres Kapılarda yangına karşı dayanım testi ISO 3008-1976 (E)“Yangına Dayanım Testleri Kapı ve Panjur Düzenekleri”esaslarına göre yapılmıştır. Bu uluslararası standart, duvar açıklıklarını kapama amaçlı inşaat elemanlarının yangına karşı dayanıklılıklarını test etme ve değerlendirme metotlarını ilişkindir. Aynı zamanda, farklı binalarda ve bu bina içerisindeki farklı pozisyonlarda kullanım amaçlı kapılar için uygun kriterleri tanımlar. Kapıların yangına karşı dayanıklılıklarının ölçümünde kullanılacak teçhizat ; kapının bir yüzeyinin etkileneceği sıcaklığın oluşturulacağı yanma odası veyanmayı oluşturmak üzere yakıt tavası, ölçüm cihazları (termometre) ve deneyi yapılacak kapılardan oluşur. Deneyler için Hacettepe Üniversitesi Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Yangın Test Laboratuvarı kullanılmıştır. Elde edilen değerler SPSS Bilgisayar Paket Programı' nda çoklu regresyon analizine tabi tutulmuştur. Deney sonuçlarına göre; 1 No' lu örnek, iç dolgu MDF, dış yüzey kaplama HDF 18. dk. 2 No' lu örnek, iç dolgu MDF dış yüzey kaplama EYONG Kontrplak 62dk. 3 No' lu örnek; iç dolgu ALÇIPAN dış yüzey kaplama EYONG Kontrplak 23dk. 4 No' lu örnek; iç dolgu ALÇIPAN dış yüzey kaplama HDF 60dk. 5 No' lu örnek iç dolgu Kağıt petek dış yüzey kaplama HDF 9. dk yanmaya karşı direnç göstermişlerdir. Anahtar Kelimeler : Ahşap Pres Kapı, Yangın Geçirgenliği, Yangın Danışman : Prof. Dr. Salih ASLAN, Hacettepe Üniversitesi, Mesleki Teknoloji Yüksekokulu, Ağaçişleri Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı II
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON FİRE-RESİSTENCY OF WOODEN FLUSH DOORS Osman Nuri Öz Hacetepe University, School of Vocational Technology, Wood Product Industrial Engineering Department Abstract: The buildings are always under the threat of fire. Unfortunately it was neither possible in the past nor will be possible in the future to eliminate the threat of fire completely since most of the energy produced in modern cities is consumed in the buildings. The prevention of the fire is primarily by reaching it at the initial stage, by interfering it and by isolating it in it's place of origin. Isolation of the fire and prevention of its spread to other volumes are made possible by fire-resistant doors. The test doorwings have been produced by using easily available internal core filling materials. Considering that the“fire-doors”shall be economical although the result of fire is very costly. Two of the doors have MDF internal core with HDF and Eyong plywood facings, the other two have gypsumboard internal core with HDF and plywood and one of them with craft honeycomb internal core with HDF facings, with a total number of 5 doors. The fire-resistance tests of the wooden flush doors have been carried according to ISO 3008-1976 (Fire-resistancy tests: Door and Shutter Mechanisms). This international standart describes the testing and evaulation methods of fire- resistancy of construction elements aimed to close the wall openings, as well as suitable criteria for doors aimed to be used in different positions within a building and within different buildings. The equipment to be used in evaulation of fire- resistancy of the doors are ; a heat chamber to supply enough heat to effect one side of the door, a fuel pan to create the heat, measuring devices (thermometer inetc.) and doors used for testing. The tests have been conducted in the Fire-test Chamber of Hacettepe University Wood Products Industrial Engineering Department. The results obtained were undergone multi-regression analysis and statistical analysis in SPSS Computer Package Program. According to the test results duration of fire -resistance were as follows ; Subject Nr 1 : Internal core filling MDF (Medium Density Fiberboard), door facings HDF (High Density Fiberboard) ; Duration: 18 minutes Subject Nr2 : Internal core filling MDF (Medium Density Fiberboard), door facings Eyong Plywood ; Duration: 62 minutes Subject Nr 3 : Internal core filling Gypsum board, door facings Eyong Plywood ; Duration :23 minutes Subject Nr 4 : Internal core filling Gypsum board, door facings HDF ; Duration: 60 minutes Subject Nr 5 : Internal core filling Craft Honeycomb paper, door facings HDF ; Duration: 9 minutes Keywords : Wooden Flush doors, Fire-Resistance, Fire Advisor : Prof. Dr. Salih ASLAN, Hacetepe University, School of Vocational Technology, Wood Products Industrial Engineering Department IV