Belediyede çalışan personelin yaşam becerilerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Invenstigation of the life skills of the staff working in the municipality in terms of sports activity and different variables
  1. Tez No: 781343
  2. Yazar: ALPASLAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, belediyede çalışan personelin yaşam becerilerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenerek, değişkenler arasında farklılık olma ve sürekli değişken ile ilişki durumları tespit edilmesidir. Yöntem: Yapılan bu bilimsel çalışma, nicel araştırma yöntemi olan tarama modeli ile yapılmıştır. Veri toplamak için likert tipi ölçekten faydalanılmıştır.“Likert tipi”ölçeklerle yapılan betimsel ve ilişkisel model araştırmalarda eğitimle ilişkili konularda genellikle kullanıldığı görülmektedir (Karadağ, 2010). Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre personellerin cinsiyet değişkenine göre yaşam becerileri ölçeği alt boyutları arasında stres ve duygular ile başa çıkma, yaratıcı ve eleştirel düşünme ve iletişim ve kişilerarası ilişkiler alt boyutlarında kadın ve erkek personel arasında farklılık olduğu sonucu tespit edilmiştir. Bu boyutlarda kadın personelin yaşam beceri düzeylerinin erkek personelden yüksek olduğu gözlenmektedir. Personellerin yapmakta oldukları sportif aktivite türü değişkenine göre yaşam becerileri ölçeği alt boyutları arasında tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Katılımcıların haftalık sportif aktivite yapma süresi değişkeni ile yaşam becerileri ölçeği alt boyutları arasında yapılan analiz sonucuna göre, yaşam becerileri ölçeğinin tüm alt boyutlarında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların belediyede çalışmaktan mutlu olma durumları ile yaşam becerileri ölçeği alt boyutları arasında stres ve duygular ile başa çıkma, empati ve öz farkındalık ve karar verme ve problem çözme alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Anlamlı farklılık tespit edilen bu boyutlarda belediyede çalışmaktan mutlu olan personelin yaşam beceri düzeylerinin belediyede çalışmaktan mutlu olmayan personelden yüksek olduğu gözlenmektedir. Yaratıcı ve eleştirel düşünme ve iletişim ve kişilerarası ilişkiler alt boyutlarında ise belediyede çalışmaktan mutlu olma durumları arasında anlamlı farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the life skills of the personnel working in the municipality in terms of sportive activity and different variables, and to present suggestions by determining the differences between the variables and their relationship with the continuous variable. It is important to examine the current life skill levels in terms of different variables in order for the personnel working in the municipality to provide more efficient service and to continue the life process positively. Method: This scientific study was carried out with the survey model, which is a quantitative research method. Likert type scale was used to collect data. It is seen that descriptive and relational model studies conducted with“Likert-type”scales are generally used in educationrelated subjects (Karadağ, 2010). Findings: According to the findings of the study, according to the t-test analysis conducted between the sub-dimensions of the life skills scale according to the gender variable of the personnel participating in the study, it was determined that there was a significant difference between the female and male personnel in the sub-dimensions of coping with stress and emotions, creative and critical thinking and communication and interpersonal relations. . It is observed that the life skill levels of the female personnel are higher than the male personnel in these dimensions, where a significant difference has been determined. It was determined that there was no significant difference in all sub-dimensions according to the results of the t-test analysis made between the sub-dimensions of the life skills scale according to the type of sportive activity of the personnel participating in the study. Result: According to the results of the analysis made between the participants' weekly sporting activity duration variable and the sub-dimensions of the life skills scale, it was determined that there was no significant difference in all sub-dimensions of the life skills scale. It has been determined that there is a significant difference in the sub-dimensions of coping with stress and emotions, empathy and self-awareness, and decision making and problem solving between the participants' satisfaction with working in the municipality and the sub-dimensions of the life skills scale. It is observed that the life skill levels of the personnel who are happy to work in the municipality are higher than the personnel who are not happy to work in the municipality in these dimensions, where a significant difference is detected. In the sub-dimensions of creative and critical thinking and communication and interpersonal relations, it was found that there was no significant difference between being happy to work in the municipality.