Kronik kas iskelet sistemi ağrısı olan sağlık çalışanlarında ağrı ile başa çıkma stratejileri ile ağrı inançları, kinezyofobi, vücut farkındalığı ve iş tatmininin ilişkisi
The relationship between pain coping strategies and pain beliefs, kinesiophobia, body awareness, and job satisfaction in health care professionals with chronic musculoskeletal pain
- Tez No: 781342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik kas iskelet sistemi ağrısı olan sağlık çalışanlarında, ağrı inançları, hareket etme korkusu, iş tatmini ve vücut farkındalığının ağrı ile başa çıkma stratejileri ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, özel bir hastanede çalışan, kronik kas iskelet sistemi ağrısı olan, 30-65 yaşları arasındaki 116 (72 kadın, 44 erkek) gönüllü sağlık çalışanı (doktor, fizyoterapist, diyetisyen, hemşire, sağlık destek personeli) katıldı. Ağrı ile başa çıkma becerisi“Ağrı ile Başa Çıkma Ölçeği”ile, ağrıya dair inançları“Ağrı İnançları Ölçeği”ile, kişilerin iş tatmin seviyesi“İş Tatmini Ölçeği”ile, hareket etme korkusu“Tampa Kinezyofobi Ölçeği”ile ve vücut farkındalığı seviyesi“Vücut Farkındalığı Anketi”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to examine the relationship between pain coping strategies and pain beliefs, fear of movement, job satisfaction and body awareness. 116 (72 female, 44 male) volunteered health workers (doctor, physiotherapist, dietitian, nurse, health support staff) with chronic musculoskeletal pain, between the ages of 30-65, working in private hospital, participated in this study. The ability to cope with pain was assessed with the“Pain Coping Scale”, beliefs about pain was assessed with the“Pain Beliefs Scale”, the job satisfaction level of the individuals was assessed with the Job Satisfaction Scale, the fear of movement was assessed with the“Tampa Kinesiophobia Scale”and the level of body awareness was assessed with the“Body Awareness Questionnaire”.