COVID-19 salgını sonrasında ortaokul öğrencilerinin fen dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of middle school students' attitudes to science courses after the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 781350
  2. Yazar: NACİYE ARKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı; Covid-19 salgınının ortaokul öğrencilerinin fen dersine yönelik tutumlarına etkisini çok boyutlu olarak ortaya koymaktır. Nicel araştırma yaklaşımına dayalı olarak yürütülen çalışmanın örneklemi, Rize ili ve ilçelerindeki devlet ortaokullarının 6-8. sınıflarında okuyan 1482 öğrenciden oluşmuştur. Veriler, iki bölümden oluşan bir ölçme aracıyla toplanmıştır. İlk bölümde öğrencilerin fen öğrenme deneyimleri ile demografik bilgilerini ölçen sorular, ikinci bölümde ise fen tutumlarını ölçen standart bir ölçme aracı kullanılmıştır. Veriler, SPSS 28.0.0.1. (Statistical Packet for Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Bu süreçte fen bilimleri dersine yönelik tutum puan ortalamalarının bağımsız değişkenlere göre nasıl farklılaştığını incelemek için, normal dağılım koşullarının karşılanması nedeniyle İlişkisiz t-Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (one way ANOVA) yapılmıştır. Fen bilimleri derslerinin özel bir öğrenme ortamı olarak fen laboratuvarlarında deneysel çalışmaya dayalı olarak özel öğretim yöntemlerine göre yürütülmesi gerekir. Bu bağlamda, salgın öncesi dönemde olduğu gibi salgında da yüz yüze öğretimi telafi edecek şekilde öğrencilerin fen öğrenme deneyiminin zenginleşmesi için çaba harcandığında tutum puanlarının azalmadığı ortaya çıkmıştır. Evde aktif katılımla ve basit araç-gereçlerle etkinlik yapıldığını, ödev verildiğini ve verilen ödevlerin yapıldığını beyan eden öğrencilerin derse yönelik tutum puanlarının diğerlerinden yüksek çıkması bu sonucu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the multidimensional effect of the Covid-19 pandemic on the attitudes of middle school students toward science lessons. It used a quantitative research approach. The sample consisted of a total of 1482 6th-8th grade public middle schools in Rize province and its districts. Data were collected with a measurement tool consisting of two parts. In the first part, there are questions about measuring students' science learning experiences and demographic information, and in the second part is a standard measurement tool measuring science attitudes. Data were analyzed by using SPSS 28.0.0.1. (Statistical Packet for Social Sciences) package program. In this process, one-way ANOVA with the Unrelated t-Test was conducted to investigate how the mean attitude scores towards the science course differed according to the independent variables, due to the normal distribution conditions being met. Science courses, as a special learning environment, should be carried out in science laboratories based on experimental study according to special teaching methods. In this context, it has been revealed that attitude scores do not decrease when efforts are made to enrich the science learning experience of students in a way to compensate for face-to-face teaching during the pandemic as in the pre-pandemic period. The fact that the attitude scores of the students who declared that homemade activities were done at home with active participation and simple tools, homework, and homework were higher than the others supported this result.