Sıght for visually ımpaired users: Summarizing ınformation graphics textually
Görme engelli kullanicilar için sight: Bilgi grafiklerini metinsel olarak özetleme
- Tez No: 781421
- Danışmanlar: PROF. DR. SANDRA M. CARBERRY, PROF. DR. KATHLEEN F. MCCOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Delaware
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bilgi grafikleri (örn., sütun grafikleri ve çizgi grafikleri) popüler medya yazılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür grafiklerin çoğu, genellikle yazı metninde tekrarlanmayan bir mesajı iletmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, grafikler metinsel bölümlerle birlikte yazının genel amacına katkıda bulunur ve göz ardı edilemez. Ne yazık ki, bu değerli bilgi kaynakları herkes için kolayca erişilebilir durumda değildir. Bu araştırmanın tezi, bilgi grafiklerine etkili bir erişim sağlamak için yöntemlerin geliştirilmesi gerektiği ve doğal dil üretimi teknolojisinin, grafikleri (metinsel olmayan veri) gören bir kişinin elde edeceği mesajı ve bilgiyi metinsel açıklamalar ile sağlayabileceğidir. Bu önermeyi desteklemek için, bu doktora tezinde, öncelikle bir bilgi grafiğinin altında yatan mesaj ile grafiğin önemli ve göze çarpan özelliklerini kısa bir özet olarak sunan ve ardından talep üzerine grafik hakkında daha fazla bilgi veren takip yanıtlarını üreten bir doğal dil üretim sistemi anlatılmaktadır. Bu çalışma, bir erişilebilirlik sistemini görme engelli kullanıcıların popüler medyada yer alan grafiklerin bilgi içeriğine erişimini mümkün kılan etkileşimli bir doğal dil sistemine dönüştürmek için kullanılmaktadır. Bu araştırma tarafından üretilen metinsel açıklamalar, çok kipli doküman özetleyicileri ve soru-cevap sistemleri gibi çeşitli doğal dil uygulamalarında da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Information graphics (such as bar charts and line graphs) are widely used in articles from popular media. The majority of such graphics are intended to convey a message which is often not repeated in the text of the article. Thus, graphics together with the textual segments contribute to the overall purpose of an article and cannot be ignored. Unfortunately, these valuable knowledge resources aren't readily accessible to everyone. The thesis of this research is that techniques must be developed for providing effective access to information graphics and that we can apply natural language generation technology to provide the message and knowledge that one would gain from viewing graphics (a form of non-linguistic data) via textual descriptions. In support of this thesis, this dissertation presents an implemented natural language generation system which first provides a brief initial summary that conveys the underlying intended message of an information graphic along with the graphic's significant and salient features, and then generates follow-up responses that provide further information about the graphic upon request. This work is used to enhance an accessibility system to an interactive natural language system in order to enable visually impaired users to gain access to the informational content of graphics that appear in popular media. The textual descriptions generated by this research can also be utilized in a variety of other natural language applications such as multimodal document summarizers and question answering systems.