Sicill-i Ahval Defterleri'ne göre Tosyalı memurlar (1879-1909)
Tosyali officers according to the Register-i Ahval Books (1879-1909)
  1. Tez No: 781439
  2. Yazar: BETÜL MERVE HAMAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Osmanlı Devleti'nde XIX. yüzyıla gelindiğinde modernleşme çabalarıyla birlikte memur sayısında önemli artışlar olmuştur. Bunun sonucunda memurların özlük hakları, denetim ve kontrolü gibi bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için 1879'da Dâhiliye Nezareti bünyesinde bir Sicill-i Ahval Komisyonu kurulmuştur. Bu çerçevede memurların sicilleri (terceme-i halleri) Sicil Defterleri'ne kaydedilmeye başlanmıştır. Fakat daha sonra görülen aksaklıklar üzerine 1896'da Sicill-i Ahval Komisyonu lağvedilerek yerine Memûrin-i Mülkiye Komisyonu kurulmuştur. II. Meşrutiyet'in ilânından sonra ise memurlara ait işlerin nezaretlerce yürütülmesi kabul edilerek Memûrin-i Mülkiye Komisyonu kaldırılmış, daha sonra ise Dâhiliye Nezâreti bünyesinde Memurîn ve Sicill-i Ahvâl İdâresi ihdas edilmiştir. Bu tarihten itibaren memurlara ait siciller, dosyalar halinde tutulmaya devam etmiştir. Bu çalışmada T.C Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde Dâhiliye Defterler Fonu'nda yer alan 41 Tosyalı memurun biyografileri incelenerek bir takım sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede Tosyalı memurların adı, baba adı ve lâkabı, eğitim gördükleri okullar ve eğitim durumları, meslekleri, maaşları, görev yaptıkları bölgeler, bildikleri lisanlar, aldıkları ödüller ve cezalar gibi pek çok tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 19th century in the Ottoman Empire, there was a significant increase in the number of civil servants along with the modernization efforts. As a result of this, some problems such as personnel rights, supervision and control of civil servants have emerged. In order to overcome these problems, a Sicil-i Ahval Commission was established within the Ministry of Internal Affairs in 1879. In this framework, the registers of civil servants (terceme-i halleri) began to be recorded in the Registry Books. However, due to the problems seen later, the Sicil-i Ahval commission was abolished in 1896 and the Civil Service Commission was established instead. After the proclamation of the Second Constitutional Monarchy, it was accepted that the affairs of the civil servants would be carried out by the ministries, and the Civil Service Commission was abolished. As of this date, the records of civil servants continued to be kept as files. In this study, the biographies of 41 Tosyalı civil servants registered in the Sicil-i Ahval Registers in the Ottoman Archives of the Presidency of the Presidency of the State Archives were examined and some results were tried to be reached. In this context, many determinations were made such as the name, father's name and nickname, the schools where they were educated and their educational status, their professions, their salaries, the regions they worked in, the languages they knew, the awards and punishments