Radikal İslamcı söylemin dergilerde yansıması Şûra, Tevhid ve Hicret örneği
Reflection of radical Islamist discourse in journals: The example of Şura, Tevhid and Hicret
- Tez No: 781450
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışma, genel itibariyle Türkiye'de İslamcılığın 1970-1980 yılları arasında kazandığı çeşitliliği sosyolojik bir yaklaşımdan yola çıkarak anlamaya dairdir. Büyük bir paradigma değişimi olan modernleşmeyle birlikte sosyal hayatta ortaya çıkan soru ve sorunlara İslamiyet'e uygun bir cevap üretme çabası içine girmiş kişi ve grupların oluşturduğu birbirinden farklı söylem alanları mevcuttur. Özel olarak bu çalışmada, İslamcı düşüncenin radikalleşmesindeki etkisini kavramak amacıyla Şûra, Tevhid ve Hicret dergilerinin benimsediği radikal İslamcı söylem“şeriat”,“kavmiyetçilik”ve“rejim”kavramları çerçevesinde söylem analizine tabi tutulmuştur. Söz konusu dergilerin dönemi içinde farkı ortaya koyularak İslamcı düşüncenin teşekkülünde taşıdığı öneme dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is about understanding the diversity that Islamism gained in Turkey between the years 1970-1980, starting from a sociological approach. With modernization, which is a great paradigm shift, there are different discourse areas created by individuals and groups that have tried to produce an Islamic-appropriate answer to the questions and problems that arise in social life. Specifically, in this study, the radical Islamist discourse adopted by the Shura, Tevhid and Hicret Journals were subjected to discourse analysis within the framework of the concepts of“shariah”,“nationalism”and“regime”in order to comprehend its effect on the radicalization of Islamist thought. By revealing the difference of the journals, attention was drawn to the importance they had in the formation of Islamist thought.