A critical examination of the role of party autonomy ininternational commercial arbitration and an assessment ofits role and extent - electronic bills of lading in english law and under therotterdam rules
Uluslararası ticari tahkimde tarafların irade özerkliğinin rolü ve kapsamının değerlendirilmesi - ingiliz hukukunda ve rotterdam kurallarında elektronik konşimento
- Tez No: 781451
- Danışmanlar: DR. JASEM TARAWNEH, ÖĞR. GÖR. ANDREW BELL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Uluslararası ticari tahkim günümüzde en fazla tercih edilen alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından biridir. Bunun sebebi, tarafların tahkim sürecinde bir çok konuda irade serbestisine sahip olmalarıdır. Bu çalışmada, uluslararası ticari tahkimde tarafların irade serbestisi tüm boyutları ile ele alınmıştır. /Konşimento uluslararası mal taşımacılığındaki temel evraktır. Çünkü konşimento malların taşıyıcıya teslim bilgisini içerir, taşıma sözleşmesinin varlığına delil teşkil eder ve en önemlisi taşınmakta olan malların mülkiyetini temsil eder. Bu bakımdan elektronik konşimentonun da az önce anılan üç özelliği içermesi gerekir. En yeni düzenlemelerden biri olan Rotterdam Kuralları ile elektronik konşimentonun kullanımı yaygınlaştıracak biçimde düzenlemeler yapılmıştır. Diğer yandan İngiliz Hukukunda da ticaret ilişkilerinin elektronik kanaldan yürütülmesi konusunda bazı kurallar mevcuttur ancak bu kurallar elektronik konşimentonun kullanımı için yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
International commercial arbitration is one of the most preferred alternative dispute resolution methods today. The reason for this is that the parties have freedom of will in many matters during the arbitration process. In this study, the freedom of will of the parties in international commercial arbitration is discussed with all its dimensions. /Bill of lading is main document in international transport of goods. Because the bill of lading contains the delivery information of the goods to the carrier, constitutes evidence of the existence of the contract of carriage and most importantly represents the ownership of the goods being transported. In this respect, the electronic bill of lading must also contain the three features just mentioned. With the Rotterdam Rules, which is one of the newest regulations, regulations have been made in a way to popularize the use of electronic bill of lading. On the other hand, there are some rules in English Law regarding the conduct of trade relations through electronic channels, but these rules are not sufficient for the use of electronic bill of lading.