Antiagregan ve antikoagülan kullanımının kanserin erken evrede tespitindeki rolü
The role of antiaggregants and anticoagulants in diagnosing cancer at early stage
  1. Tez No: 781561
  2. Yazar: ÖYKÜ BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAHİN, DOÇ. DR. ALEKS DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Onkoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda artan tedavi olanakları ve gelişmelere rağmen, kanser en sık ölüm nedenlerindendir. Kanser tanısının erken evrede konması tedavinin başarısı için en önemli faktördür. Antiagregan ve antikoagülan tedavilerin yan etkisi olarak görülen kanamanın, var olan bir kanserin erken belirtisi olabileceği bazı çalışmalarla gösterilse de popülasyon ve yöntem olarak farklılıkları nedeniyle, sonuçları klinik uygulamaya yansımamıştır. Bu çalışmada antiagregan ve antikoagülan kullanımının kanserin tanı anında konan evresi ile ilişkisini incelemek ve bu ilişkiyi etkileyen faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Maslak Hastanesi'ne 2021 yılında başvuran hastalardan gastrointestinal, bronkopulmoner, kadın genital, ve ürolojik sistem kanseri tanısı konan ve ilk geliş nedeni kanama olan 222 hasta çalışmaya dahil edildi. Antiagregan ve antikoagülan kullanımı ile kanserin tanı konduğu andaki evresi arasındaki ilişki ve bu ilişkiyi etkileyebilecek faktörler logistik regresyon yöntemi kullanılanarak analiz edildi. Antiagregan ve antikoagülan kullanan hastaların %57,1'inin, ve kullanmayanların %49,3'ünün kanserleri erken evre olarak bulundu. Antiagregan ve antikoagülan kullanımı ile erken evrede kanser tanısının konulması arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, ve ilişkili komorbiditelerin kontrol edildiği regresyon analizinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmedi (p=0,054). Ancak gözlenen“p”değeri 0,05'in altı olan anlamlılık değerine çok yakın bulundu. Antiagregan ve antikoagülan kullanımının kanserin erken evre tanısı üzerine olan etkisini düzenleyici faktörlerin analizinde, koroner arter hastalığının antiagregan ve antikoagülan kullanımı ile olan ilişkisinin kanserin erken tanısı olasılığını 0,67 kat düşürdüğü, ve normalden yüksek veya düşük trombosit değerlerinin antiagregan ve antikoagülan kullanımı ile olan ilişkisinin erken tanı olasılığını 1,62 kat yükselttiği tahmin edildi. Bu konuda daha ayrıntılı araştırmalara gerek vardır. Kanıtlar geliştirilinceye dek antiagregan ve antikoagülan kullanımı durumunda rastlanan kanamanın var olan bir kanserin belirtisi olabileceği akla getirilip diğer klinik bulgular ışığında gerekli takip ve incelemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Despite advancements in treatment in recent years, cancer is still one of the most common cause of death. The success of cancer treatment largely depends on early diagnosis. Bleeding caused by the use anticoagulant and antiaggregant therapies has been proposed to be an early sign of an occult cancer, and thus an opportunity for early diagnosis. However, research so far has been limited to confirm such a relationship and results have not been reflected in clinical practice. In this study, we aimed to investigate the association between the use of anticoagulants and antiaggregants and the stage of cancer at the time of diagnosis and to evaluate the factors affecting this relationship. Patients presented with a bleeding episode who later were diagnosed with gastrointestinal, bronchopulmonary, female genital, and urological system cancer during 2021 (n=222) to the outpatient clinics of our hospital were included in the study. The association of the use of anticoagulants and antiaggregants and the stage of cancer at the time of diagnosis also considering the factors that may affect this relationship were analysed by using logistic regression. At the time of diagnosis, 57.1% of the patients who were on anticoagulants/antiaggregants and 49.3% of the patients who were not; the cancer was at early stage. There was no statistically significant relationship between anticoagulant and antiaggregant use and early cancer diagnosis in regression analysis in which age, gender, smoking, and associated comorbidities were controlled (p=0.054). The observed“p”value was found to be very close to the significance value below 0.05. It was estimated that the relationship between the use of antiaggregants and anticoagulants and coronary artery disease reduced the probability of early diagnosis of cancer by 0.67 times, and that with the higher or lower than normal platelet values and increased the probability of early diagnosis by 1.62 times.More research is needed to establish this association. Until the evidence is developed, clinicians should be aware of a potential underlying cancer when a patient using anticoagulants or antiaggregants presents with bleeding and do necessary follow-up and examinations.