Design and analysis of 33 KV and 11 KV electrical networks for distribution systems
Dağıtım sistemler için 33 KVve 11 KV eletrik şebekelerinin tasarım ve analizi
  1. Tez No: 781581
  2. Yazar: MAHER HUSSEIN MOSSA MOSSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Elektrik enerjisi tüketimindeki büyük artış ve muazzam ve hızlı kentsel gelişme nedeniyle dağıtım sistemlerinde yapılan genişlemeler nedeniyle, elektrik dağıtım sistemlerinin tasarımı şu anda Irak'ta en büyük öneme sahip olarak kabul edilmektedir. Elektrik sistemi, kayıplar en aza indirildiğinde, voltaj profili iyileştirildiğinde ve sistem bileşenlerinin aşırı yüklenmesi azaltıldığında en iyi performansı gösterir. Bu teknik, elektrik sistemlerinde fazlalık ve enerji geri kazanımı sağlar. Bu çalışmada, ağın yeniden yapılandırılmasını optimum boyutlandırma ve konumlardaki kapasitörlerin eklenmesiyle birleştirerek ağın optimum çalışma koşullarını elde etmek için bir planlama yöntemi önerilmiştir. Bu yöntem, kısıtlamaların ve hedeflerin varlığı ile birlikte çok sayıda değişken nedeniyle büyük bir ayrık doğrusal olmayan optimizasyon problemi olarak sınıflandırılır. Tüm durumlar için baralardaki güç kayıpları ve gerilimler, geriye/ileriye doğru yük akışı yöntemiyle elde edilmiştir. Güçlü ve sofistike CYM_Dist programı, dağıtım sistemlerinin modellenmesi ve dağıtım sistemlerinin önerilen tasarımında gerekli analizlerin yapılması için bir araç olarak kullanılır. Irak Elektrik Bakanlığı da dahil olmak üzere dünya çapındaki birçok elektrik işletmesi, pratik ve etkili analitik program CYM Dist. Sırasıyla IEEE 33-bus ve IEEE 34-bus test ağları kullanılarak, ağı yeniden yapılandırmanın ve kapasitörleri yerleştirmenin en etkili yolları test edilir. Literatürde atıfta bulunulan daha önceki araştırmalarla karşılaştırıldığında, sonuçlar büyük bir uyum sergiliyor. Proje, Necef şehir dağıtım sisteminde Al Jameia 11kV, 145 otobüs, 4 fider sisteminin gerçek bir bölümünde yürütülmektedir. Sonuçların, minimum aktif güç kayıpları ve geliştirilmiş bir voltaj profili ile elde edildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the massive growth in electrical energy consumption and the expansions put on distribution systems because of the enormous and rapid urban development, designing electrical distribution systems is currently; regarded as of the utmost importance in Iraq. The electrical system performs best when losses are minimized, the voltage profile is improved, and system component overload is reduced. This technique ensures redundancy and energy recovery in the electricity systems. This study suggests a design to attain the best network operating status by integrating network reconfiguration in synchronism with the insertion of capacitors of optimal sizing and locations. Because of the size of the separate non-linear configure problem, the vast number of variables, and the existence of objectives and conditions, this approach classify as such. The backward/forward load flow approach is used to get all scenarios' power dissipation and voltages on buses. The powerful and sophisticated CYM_Dist program is used to model distribution systems and conduct the necessary analysis in the proposed design of distribution systems. Many electrical enterprises worldwide, including the Iraqi Ministry of Electricity, employ the practical and effective analytical program CYM Dist. Using IEEE 33-bus and IEEE 34-bus test networks, respectively, the most effective ways for reconfiguring the network and placing capacitors are put to the test. Compared to earlier research referenced in the literature, the results exhibit great agreement. The project is being carried out on a real section of the Al-Jamiea 11kV, 145 bus, 4 feeders system in the Najaf city distribution system. The results have been obtained with minimal active power losses and an improved voltage profile.