3D yazıcı ile üretilen daimi kron materyalinin renk stabilitesinin incelenmesi
Investigation of the color stability of permanent crown material produced by 3D printer
- Tez No: 781582
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KÜLÜNK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı yüzey bitirme işlemleri uygulanan 3D yazıcı ile üretilen daimi kron materyalinin kahve solüsyonundaki yaşlandırma işlemi sonrası renk stabilitesinin incelenmesidir. Materyal ve metot: Yüksek çözünürlüklü DLP teknolojisine sahip BEGO Varseo XS 3D Printer (BEGO Bremen, Germany) cihazında VarseoSmile Crown plus (BEGO Bremen, Germany) daimi kron materyali kullanılarak 60 adet numune hazırlandı. 60 adet numune için 6 farklı alt grup belirlendi (n=10) ve her alt gruba farklı yüzey işlemi uygulandı. Önce numuneler üreticinin talimatlarının uygulandığı grup, 3M Sof-lex disk polisaj sistemi uygulanan grup ve 3M Sof-lex spiral polisaj sistemi uygulanan grup olarak üç gruba ayrıldı. Daha sonra her grup Optiglaze Color uygulanan ve uygulanmayan alt gruplara (n=10) ayrıldı. Numuneler Nescafe Klasik (Nestle S.A. Vevey, Switzerland) kahve solüsyonunda termal siklus işlemine tabi tutuldu. Başlangıç ve termal siklus sonrası renk ölçümleri SpektroShade (MHT Optic Research, Niederhasli, Switzerland) cihazı ile yapıldı ve L*, a* ve b* verileri kaydedildi. Renk değişim değerleri (ΔE00) CIEDE2000 formülü kullanılarak hesaplandı ve istatistiksel olarak Shapiro Wilk testi, tek yönlü Varyans Analizi ve Tamhane's T2 testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the color stability of the permanent crown material produced with a 3D printer with different surface finishing processes after the aging process in coffee solution. Material and methods: 60 samples were prepared using VarseoSmile Crown plus (BEGO Bremen, Germany) permanent crown material on BEGO Varseo XS 3D Printer (BEGO Bremen, Germany) device with high resolution DLP technology. Six different subgroups were determined for 60 samples (n=10) and different surface treatment were applied to each subgroup. First, the samples were divided into three groups: the group in which the manufacturer's instructions were applied, the group in which the 3M Soflex disc polishing system was applied, and the group in which the 3M Soflex spiral polishing system was applied. Then, each group was divided into subgroups (n=10) with and without Optiglaze Color applied. The samples were subjected to thermal cycling treatment in Nescafe Classic (Nestle SA Vevey, Switzerland) coffee solution. Initial and post-thermal cycle color measurements were made with the SpectroShade (MHT Optic Research, Niederhasli, Switzerland) device and L*, a* and b* data were recorded. Color change values (ΔE00) were calculated using the CIEDE2000 formula and statistically compared with Shapiro Wilk test, one-way Analysis of Variance and Tamhane's T2 test.