Comparison of the relationship between homocysteine serum level and other biochemical parameters in polycystic ovarian syndromepatients in Kirkuk/Iraq
Kerkük/Irak'taki polikistik over sendromlu hastalarda homosistein serum düzeyi ile diğer biyokimyasal parametreler arasındaki ilişki
- Tez No: 781607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASMAA MOHAMMED SULAIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Polikistik over sendromu, yumurtlama kısırlığı, adet bozukluğu ile karakterize endokrin bir hastalıktır. Hastalığın küresel prevalansı %2,2-26'dır. PKOS ile iliĢkili semptomların çoğu, yüksek androjen veya insülin hormonu seviyeleri ile bağlantılı görünmektedir. Bu çalıĢmada PKOS'da serum Homosistein ve bazı metabolik parametrelerin değerlendirilmesi amaçlandı ve kontrol grubu ile karĢılaĢtırıldı. ÇalıĢmaya 90 PKOS'lu kadın ve 90 sağlıklı birey dahil edildi, her iki grup da aĢağıdaki parametreler açısından değerlendirildi; homosistein, D vitamini, açlık insülini, insülin direnci, C-peptit, HbA1c, açlık kan Ģekeri ve lipid profili.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome is an endocrine disorder characterized by an ovulatory infertility, menstrual dysfunction. the disease has a global prevalence of 2.2-26%. Most of the symptoms associated with PCOS appear to be linked with either high androgen or insulin hormone levels. The study aimed at assessment of serum Homocysteine and some metabolic parameters in PCOS and compared them with control group. The study involved 90 PCOS female and 90 healthy subjects, both groups were assessed for the following parameters; homocysteine, Vitamin D, fasting Insulin, Insulin resistance, Cpeptide, HbA1c, Fasting blood sugar and lipid profile.