Ailesel akdeniz ateşi hastalarında serum pentraksin-3, omentin, Il-12, Il-17, Il-23, hs-crp ve homosistein düzeylerinin incelenmesi
Examination of serum pentraxin-3, omentin, Il-12, Il-17, i̇l-23, hs-crp and homocysteine levels in familial mediterranean fever patients
  1. Tez No: 455848
  2. Yazar: MAHMUT MERT MUSUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKİ ÇEKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: AAA hastalarının, remisyon döneminde subklinik inflamasyonun varlığı, endotel disfonksiyonu ve hızlanmış ateroskleroz sürecine neden olabilir. Çalışmamızda, persistan subklinik inflamasyonun bulunduğu remisyon dönemindeki AAA hastalarında, endotelyal disfonksiyon, subklinik ateroskleroz ve KVH ile ilişkili bulunabilecek olan PTX-3, omentin, hs-CRP, İL-12, İL-17, İL-23 ve homosistein düzeylerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: KOÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Romatoloji kliniğinde kesin tanı almış, düzenli olarak takip edilen, kolsişin dışında bir ilaç kullanımı olmayan remisyon dönemindeki 18-50 yaş arası toplam 42 hasta ile 43 sağlıklı kontrol grubu alındı. Çalışmaya alınan tüm bireylerin serum PTX-3, omentin, İL-12, İL-17, İL-23, hs-CRP ve homosistein seviyeleri ölçüldü. Bulunan sonuçlar sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Serum PTX-3 düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulundu. (Sırasıyla 0,199 0,17202; 0,1076 0,09297, p=0.004). Serum hs-CRP düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulundu. (Sırasıyla 0,4150 0,55186; 0,0605 0,05038 p< 0,000). Serum omentin, homosistein, İL-12, İL-17 ve İL-23 düzeyleri karşılaştırıldığında hasta grubu ve sağlıklı kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Omentin ve İL-17 seviyeleri ile PTX-3 seviyeleri arasında pozitif yönlü bir korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been stated that the existence of subclinical inflammation in FMF patients in remission period might cause endothelium dysfunction and accelerated atherosclerosis. Accordingly, the objective of our study was to examine the PTX-3, omentin, İL-12, İL-17, İL-23, hs-CRP and homocysteine levels that might be related with endothelial dysfunction, subclinical atherosclerosis and KVH that might be caused by persistent subclinical inflammation in remission period FMF patients. Material and Method: A total of 42 patients between the ages of 18-50 in remission period who have been diagnosed at the KOU Faculty of Medicine Internal Medicine Rheumatology clinic, who are followed up regularly and who do not use any drugs other than colchicine along with 43 healthy controls were taken into the study. The serum PTX-3, omentin, İL-12, İL-17, İL-23, hs-CRP and homocysteine levels were measured for all individuals who were included in the study. The results were compared with those of the healthy control group. Results: Serum PTX-3 levels were determined to be higher in the patient group in comparison with the control group. (Respectively 0,199 0,17202; 0,1076 0,09297, p=0.004). Serum hs-CRP levels were determined to be higher in the patient group in comparison with the control group. (Respectively 0,4150 0,55186; 0,0605 0,05038 p< 0,000). When serum omentin, homosistein, İL-12, İL-17 and İL-23 levels are compared, no statistically significant difference was determined between the patient group and the healthy control group. A positive and strong correlation was determined between omentin and İL-17 levels with PTX-3 levels.