The USA's perception and politics of security and terrorism before and after September 11
11 Eylül öncesi ve sonrasında ABD'nin güvenlik ve terörizm algısı ve politikaları
  1. Tez No: 781636
  2. Yazar: TUĞÇE NUR DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
11 Eylül 2001'de ABD'ye yönelik yapılan saldırılar bir dönüm noktası olarak adlandırılmıştır. Bu saldırılar, sonuçları ve yansımaları bakımından tüm dünyayı etkilemiştir. 11 Eylül'den öncesinde de terör tecrübesi bulunan ABD, bu saldırılardan sonra da güvenlik politikaları doğrultusunda önlemler almıştır ve adımlar atmıştır. Bush Doktrini kapsamında, terörle savaş politikası geliştirmiştir. Bu politika kapsamında, Afghanistan ve Irak işgal edilmiştir. Bush, terörizme yardım ettikleri, çeşitli kitle imha silahları bulundurdukları ve küresel barış ve güven ortamına tehdit oluşturdukları için Irak, İran ve Kuzey Kore'yi“şer ekseni”devletler ilan etmiştir. ABD politikaları, 11 Eylül saldırılarından sonra çok taraflı koalisyonlarla hareket etme eğilimini bırakacak tek taraflı hareket etmeye yönelmiştir. Bu durum, ABD'nin hegemonyasını kurduğu yeni dünya düzenini özgürce dizayn etme isteğini göstermektedir. Özellikle, Irak'ın kitle imha silahları gerekçesiyle işgal edilmesinden sonra kitle imha silahlarına dair yeterli kanıt bulunamaması, bu duruma kanıt niteliği taşıyan örneklerden birisidir. Bu çalışmada, ABD'nin bu saldırılar öncesi ve sonrasında terörizm tecrübeleri ve güvenlik politikaları incelenmiştir. Bu doğrultuda, ABD'nin terörizm algının ne derece değiştiği ve terörizmin ABD'nin politikaları açısından ne derece önemli olduğu araştırılmıştır. ABD'nin şer ekseni devletler ile 11 Eylül öncesi ve sonrası ilişkileri incelenerek, 11 Eylül'ün bu ilişkileri ne derece etkilediği ve 11 Eylül saldırılarının bu ilişkilerin yönünü değiştirip değiştirmediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The attacks on the USA on September 11, 2001 have been called a turning point. These attacks have affected the whole world in terms of their consequences and repercussions. Having experienced terrorism before 9/11, the USA took measures and took steps in line with its security policies after these attacks. Within the scope of the Bush Doctrine, he developed a policy of war on terror. Within the scope of this policy, Afghanistan and Iraq were occupied. Bush declared Iraq, Iran and North Korea the“axis of evil”states because they aid terrorism, possess various weapons of mass destruction, and pose a threat to global peace and security. After the September 11 attacks, the US policies tended to act unilaterally, leaving the tendency to act with multilateral coalitions. This situation shows the desire to freely design the new world order in which the USA has established its hegemony. In particular, the lack of sufficient evidence of weapons of mass destruction after the invasion of Iraq on the grounds of weapons of mass destruction is one such example. In this study, the terrorism experiences and security policies of the USA before and after these attacks were examined. In this direction, the extent to which the US perception of terrorism has changed and how important terrorism is to US policies have been investigated. By examining the relations between the USA and the axis of evil before and after September 11, it has been investigated how much September 11 affected these relations and whether the September 11 attacks changed the direction of these relations.