Intelligent power management grids based on IoT
IoT'e dayalı akıllı güç yönetim sistemleri
- Tez No: 781671
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNDÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sistem tasarımları için güç tüketiminin azaltılması zorlu bir görevdir. Yüksek güç tüketimi performans ve güvenirliği etkileyebilecek şekilde sıcaklığın artmasına yol açmaktadır. Düşük güç tüketiminin önemi, artan enerji fiyatları ve elektronik sistemlerin çevreyi etkileme şekline ilişkin artan endişelerle ayrıca vurgulanmaktadır. Akıllı şebeke (SG), enerji sektörünün yepyeni bir unsuru olarak yükselmektedir. Standart elektrik şebekelerinde yaygın olan sorunların üstesinden gelmek üzere çeşitli gelişmiş teknolojileri tek çatı altında toplar ancak bu sorunların birçoğunu çözebilmesine rağmen hazırlıkta zorluklarla karşılaşmaya devam eder. Bu zorluklar, yükselen teknolojilerin benimsenmesi ile ilgilidir. Bu teknik, IoT teknolojisini desteklerken IoT bulut platformları [2] dahil olmak üzere birçok farklı teknolojilerin kullanıldığı tüm noktalarda elektrik tüketimini izleyen ve otomatik olarak yöneten bir grup sensörden oluşan bir sistem oluşturmak üzere akıllı şebekenin [1] en fazla özelliğinden faydalanır. Bu teknik, IoT teknolojisini destekler ve IoT bulut platformları [2] dahil olmak üzere çeşitli farklı teknolojilerin kullanıldığı tüm alanlarda elektrik tüketimini takip eden ve otomatik olarak yöneten bir grup sensörden oluşan bir sistem oluşturmak üzere akıllı şebekenin mevcut [1] özelliklerini kullanır. Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak adlandırılan yeni bir teknoloji, dünyamızı daha akıllı hale getirmektedir. IoT olmadan sürekli çevrim içi dünya kavramı mümkün değildir. Bu örneklerden biri IoT tabanlı güç yönetim sistemidir. Kullanıcılar IoT özellikli güç yönetim sistemi ortamında, aydınlatmalı güvenlik kameraları, üretim cihazları vb. gibi unsurların yer ve zamanına bakılmaksızın birçok şeyi izleyebilir ve işletebilir. Bu araştırma, akıllı şebeke ve IoT teknolojilerine dayalı güç yönetim sistemini oluşturmayı açıklamaktadır. Ve güç yönetimi sisteminin fonksiyon ve otomasyonunu tartışır. Önerilen sistem; etkilenen gerilim, akım ve hava koşullarını tespit eden ve bunları erken uyarmak için veri toplayan, elektrik yüklerini izleyen ve herhangi bir nedenden ötürü kesintiye uğradıklarını tespit eden ve elektrikli cihazın işletimini kontrol eden bir sistem tasarlayarak tüketici tarafından güç tüketiminin izlenmesi ve kontrol edilmesi için kullanılan unsurları ortaya koymuştur. Veri, ülkenin mevcut bölgelerine göre ortam farklılığından dolayı sistemi bulunduğu bölgeye göre gelecekte iyileştirilmek üzere sistemin nihai sürecinin önemli bir parçası olup; örneğin inverter klimanın üretimi sıklığına bağlı olması gibi, bu veriler sayesinde, yüksek verim ve daha az güç tüketimi ile işletilmek üzere sıcaklık ve nem için uygun ev aletinin bilinmesi ve ayrıca elektrik şebekesinin bileşenleri aracılığıyla, sıcaklık ve nem derecelerine ve genel olarak ortamın olasılığına veya ortamına göre hazırlanan sistemin özelliklerini belirlemek ve yükleri azaltmayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
For system designers, lowering power consumption is a difficult task. High power consumption causes the temperature to rise, which affects performance and reliability. The significance of low power consumption is additionally highlighted by rising energy prices and growing worries regarding how electronic systems affect the environment. The smart grid (SG) is rising as a brand-new side of the power industry. It incorporates varied advanced technologies to deal with problems prevailing with standard electrical networks, though' capable of resolving several of those problems, and continues to be facing challenges in readying. These challenges are related to the adaption of rising technologies. This technique supports IoT technology and invests the most characteristics of a smart grid [1]. to create a system consisting of a group of sensors that monitor and automatically manage electricity consumption, wherever varied different technologies are used, including IoT cloud platforms [2]. A new technology that is referred to as Internet of Things (IoT) is making our world smarter. Without the IoT, the concept of a connected world is not possible. One of those examples is an IoT-based power management system. A user can monitor and operate many things in IoT-enabled power management system environment, in spite of location and time of things, including lighting, security cameras, manufacturing appliances, etc. This research describes building a power management system based on the smart grid and IoT technologies. And discusses the functions of the power management system and its automation. The proposed system presented the used for monitoring and controlling power consumption by the consumer, by designing a system that detects voltage, current, and weather conditions affected and gathering data for early warning of them, monitoring electrical loads, and detecting their interruption for any reason, and controlling the operation of an electrical device. The data is an essential part of the final process of the system to improve the system in the future according to the region in which it is located due to the difference in the environment according to the regions of the country and through this data, it is possible to know the appropriate household appliances for the temperature and humidity to work with high efficiency and power consumption less and also through the components of the electrical network can Determining the specifications of the system that is prepared according to the degrees of temperature and humidity and the possibility of or the environment in general and reducing the loads, for example, the production of the inverter air conditioner depends on the frequency and accordingly we aim to reduce consumption and loads.