Kemal Tahir'in tarihî kent dizisi romanlarında tartışma ve çatışma alanları
Areas of discussion and conflict in Kemal Tahir's historical city series novels
  1. Tez No: 781672
  2. Yazar: MUAMMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kemal Tahir, hem yaşadığı dönemde hem de ölümünden sonra, gerek romanları gerek düşünceleriyle çok tartışılmış bir aydınımızdır. Romancı, düşünceleri ve bu doğrultuda ortaya koyduğu sanat eserleri nedeniyle bazı kesimlerce çok sevilmiş, kendisine büyük hayranlık duyulmuş; bazı kesimlerce de kendisine karşı büyük düşmanlıklar beslenmiştir. Hayatı uç noktalarda düşünsel ve sanatsal tartışma ve çatışmalarla geçen yazar, romanlarında da Türk toplumunun tarihindeki büyük dönüşümleri, bu dönüşümün yarattığı çelişki ve çatışmaları aktarmaya çalışmıştır. Bugünkü toplum yapımızı ve sorunlarımızı anlamak istiyorsak Osmanlı toplum yapısını ve tarihini anlamak zorunda olduğumuzu ifade eden Kemal Tahir, sorunların kaynağını tarihte aramamız gerektiğini dile getirmiş ve bu yönde çalışmalar yaparak tarihsel ve toplumsal tezler oluşturmuştur. Bu tezler doğrultusunda romanlar yazmış, inandığı gerçekleri tarihsel bir bakış açısıyla sunmaya çalışmıştır. Özellikle tarihî kent dizisi romanlarında bireyin ve toplumun tarihsel dönüşüm karşısında yaşadığı sorunları ve çatışmaları gerçekçi bir bakış açısıyla yansıtmak istemiştir. Çalışmamızda öncelikle Kemal Tahir'in tarihî kent dizisi romanlarının temel çatışma zeminlerini oluşturan, döneminde ve sonraki dönemlerde tartışmalara sebep olmuş fikirleri ortaya koyulmuştur. Daha sonrasında ise bu tartışma yaratan fikirlerin tarihî kent dizisi romanlarında nasıl birer çatışma alanına dönüştürüldüğü açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada genel olarak roman türünün çatışma üzerine kurulu bir yazı türü olduğu gerçeğinden hareketle Kemal Tahir'in tarihî kent dizisi romanlarında ele aldığı temel çatışmalar ve düşünce dünyasının bu çatışmalar üzerindeki etkileri somut biçimde yansıtılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kemal Tahir is one of our intellectuals who has been widely discussed with his novels and thoughts both during his lifetime and after his death. The novelist was loved and admired by some people because of his thoughts and the works of art he produced in this direction; There was also great hostility towards him by some sections. The author, whose life was spent in extreme intellectual and artistic debates and conflicts, tried to convey the great transformations in the history of Turkish society and the contradictions and conflicts created by this transformation in his novels. Expressing that if we want to understand our current social structure and our problems, we have to understand the Ottoman social structure and history, Kemal Tahir stated that we should look for the source of the problems in history and he created historical and social theses by working in this direction. He wrote novels in line with these theses and tried to present the facts he believed in from a historical perspective. In particular, he wanted to reflect the problems and conflicts of the individual and society in the face of historical transformation in his novels in the historical city series with a realistic point of view. In our study, first of all, the ideas that constitute the main conflict grounds of Kemal Tahir's historical city series novels and that caused controversy in his period and later periods were revealed. Afterwards, it was tried to explain how these controversial ideas were transformed into conflict areas in the historical city series novels. In the study, based on the fact that the novel type is a type of writing based on conflict in general, the main conflicts that Kemal Tahir deals with in his historical city series novels and the effects of the world of thought on these conflicts are aimed to be reflected concretely.