Akıllı şebekelere yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunun çevre açısından incelenmesi
Environmental investigation of the integration of renewable energy resources into smart grids
  1. Tez No: 781695
  2. Yazar: AHMET KIZMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlık tarihi boyunca yapılan tüm işlerde bir miktar enerji kullanılmıştır. Yirminci yüzyılda artan teknolojiye paralel olarak enerjiye olan ihtiyaç da artmıştır. Özellikle elektrik enerjisi hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Her geçen gün artan nüfus ve teknolojiyle beraber elektrik kullanım miktarı da artacaktır. Fosil kaynakların bir gün tükeneceği bilindiğinden yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretmenin önemi her geçen gün daha da artacaktır. Günümüzde kullanılan elektrik iletim ve dağıtım şebekeleri, artan elektrik enerjisi ihtiyacından dolayı sürekli genişletilmektedir. İlerleyen yıllarda mevcut şebekelerden akıllı şebeke sistemlerine dönüşüm mecburi bir istikamet olacaktır. Teknolojinin hayatın her alanında kullanılması ve sağladığı kolaylıklar, elektrik iletim ve dağıtım şebekelerinde de kullanılacaktır. Avrupa Ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede akıllı şebeke uygulamalarına geçiş süreci başlatılmıştır. Türkiye de akıllı şebekelerin dünyadaki örneklerini inceleyip akıllı şebeke sistemleri için yol haritasını belirlemiştir. Akıllı şebeke sistemlerine güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını entegre edebilen ülkeler hem enerjide dışa olan bağımlılığını azaltmış olacak hem de daha çevreci bir şebeke yapısına kavuşmuş olacaklardır. Elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve akıllı şebekelere geçiş sürecinin hızlandırılması daha çevreci bir şekilde elektrik üretilmesine imkân tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Some amount of energy has been used in all work done throughout human history. In the twentieth century, the need for energy has increased in parallel with the increasing technology. Especially electrical energy has become an indispensable part of life. With the ever-increasing population and technology, the amount of electricity usage will also increase. Since it is known that fossil resources will run out one day, the importance of producing energy from renewable energy sources will increase day by day. Electricity transmission and distribution networks used today are constantly being expanded due to the increasing need for electrical energy. In the coming years, the transformation from existing grids to smart grid systems will be an obligatory direction. The use of technology in all areas of life and the convenience it provides will also be used in electricity transmission and distribution networks. The transition process to smart applications in the world, especially in European Countries, has been started. Turkey also examined the examples of smart grids in the world and determined the roadmap for smart grid systems. Countries that can integrate renewable energy sources such as solar and wind into their smart grid systems will both reduce their dependence on foreign energy and have a more environmentally friendly grid structure. Increasing the use of renewable energy sources in electricity production and accelerating the process of switching to smart networks will allow for more environmentally efficient electricity generation.