Vajinal kubbe brakiterapisinde aplikatör seçiminin doz dağılımı ve klinik sonuçlara etkisi
The effect of applicator selection on dose distribution and clinical outcomes in vaginal cuff brachytherapy
- Tez No: 781752
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ŞAHİNLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Vajinal kubbe brakiterapisinde ovoid ve silindir aplikatörlerin vajen yüzeyi ve risk altındaki organ dozlarının karşılaştırılması ve klinik sonuçlara etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: 2019-2022 yılları arasında evre I endometrium adenokarsinomu tanısıyla adjuvan brakiterapi uygulanan 21 olgu, kullanılan aplikatöre göre 2 gruba ayrılmıştır.Grup-1'de 12 olguya ovoid, grup-2'deyse 9 olguya silindir(stump) aplikatör uygulaması yapılmıştır.Toplam 63 planlama verisi dozimetrik olarak karşılaştırılmıştır.Vajen yüzey dozu farklarını karşılaştırmak için transvers, sagital ve longitudinal düzlemde aplikatör yüzeyinden itibaren 5mm'lik aralıklar ile nokta dozlar belirlenmiştir.Risk altındaki organ ve vajinal yüzey nokta dozlarının grupları arası karşılaştırılmasında Student-t ve Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır.Yan etki değerlendirmesi Common Terminology Criteria for Adverse Events(CTCAE)v5.0 esas alınarak yapılmıştır. Bulgular: Grup-1'de transvers ve longitudinal düzlem nokta dozları, grup-2'deyse sagital düzlem nokta dozları daha yüksek saptanmıştır.Ovoidler arası açıklığınsa sagital ve longitudinal düzlem dozlarında azalmaya neden olduğu tespit edilmiştir.Rektum dozları grup1'de anlamlı olarak daha yüksek iken, mesane ve sigmoid kolon dozları grup-2'de daha yüksek bulunmuştur. Grup-1'de 2 hastada akut grade-1 üriner yan etki gözlenmiştir ve birinde geç grade-2 komplikasyon olarak devam etmiştir.Bir hastadaysa akut grade 1 gastrointestinal(GİS) yan etki saptanmıştır.Grup-2'deyse 1 hastada akut grade-2 üriner yan etki gözlenmiş ve geç grade-1 komplikasyon olarak devam etmişir.Akut grade-1 GİS ve vajinal yan etki birer olguda saptanmıştır.Serimizde lokal nüks saptanmamıştır. Sonuç: Ovoid aplikatörün transvers ve longitudinal düzlemde silindire göre daha iyi bir doz dağılımına sahip olduğu tespit edilmiştir.Sagital düzlemdeki doz düşüklüğününse ovoid açıklığına bağlı olabileceği düşünülmüştür.Silindir aplikatörde mesane ve sigmoid kolon dozları daha yüksek bulunmuşken, rektum dozları ovoid aplikatörde daha yüksek tespit edilmiştir.Ancak lokal kontrol ve yan etki açısından anlamlı fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the doses of ovoid and cylinder applicators on the vaginal surface and organs at risk in vaginal cuff brachytherapy and to evaluate the effect on clinical outcomes. Materials-Methods: Twenty-one patients with stage-I endometrial adenocarcinoma who underwent brachytherapy were divided into 2groups.Ovoid applicator was applied to 12cases in group-1, cylinder(stump) was applied to 9cases in group-2. 63planning-data were compared dosimetrically.Dose was 21Gy/3fractions 5mm deep from applicator surface.In order to compare vaginal surface doses, point-doses were determined in transverse, sagittal and longitudinal planes with 5mm-intervals from applicator surface.Toxicity assessment is based on CTCAE v5.0. Results: Vaginal surface point doses in transverse and longitudinal planes were higher in group-1; whereas in sagittal plane, they were higher in group-2.It was determined that ovoid separation caused a decrease in sagittal and longitudinal plane doses.While rectum doses were significantly higher in group-1, bladder and sigmoid doses were found to be higher in group-2. Acute grade-1 urinary toxicity were observed in 2patients in group-1 and persisted as late grade2 toxicity in one.Acute grade-1 gastrointestinal(GIS) toxicity was detected in one patient.In Group-2, acute grade-2 urinary toxicity were observed in 1patient and continued as late grade1 toxicity.Acute grade-1 GIS and vaginal toxicities were detected in one case each.No local recurrence was detected. Conclusion: Ovoid had better dose-distribution in transverse and longitudinal planes than cylinder applicator.Bladder and sigmoid doses were higher with cylinder and rectal doses were higher with ovoid.However, there was no significant difference between the two groups in terms of local control and side effects.