Tohumları dormansi gösteren bazı süs ağaç ve ağaççıklarında çimlenem sürelerinin kısaltılması üzerine bir araştırma
Shortan of germination periods studies on some ornamental three and small trees of showing seed dormancy
- Tez No: 781754
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN HATIPOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde tohumları dormansi gösteren bazı süs ağaç (Albizzia julibrissin Durazz, Robinia pseudoacacia L., Gleditsia triacanthos L., Cedrus Libani A. Rich, Abies nordmanniana Spach.) ve agaççık (Acacia cyanophylla L., Cercis siliquastrum L.) tohumlarının çimlenme sürelerinin kısaltılması için kullanılabilecek en uygun yöntemin belrlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için yedi bitki türü seşilmiş olup, tohumlar için maksimum 20 farklı çimlendirme yöntemi uygulanmıştır. Araştırma materyali Orman Fidanlık Müdürlüklerinden 1994-1997 yılları arasında toplanan tohumlardan oluşturulmuştur. Yapılan ön uygulamalar sonucunda, Acacia cyanopghylla tohumlarında, tohum kabuğunu yakıp, 24 saat su içerisinde bekletme işleminden sonra 20-30 0C sıcaklıkta kum içerisinde çimlendirme yöntemi ile 13 günde %96,5; Albizzi julibrissin Durazz tohumlarında 85 C suda 5 dakika bekletme işleminden sonra 20-30 0C sıcaklıkta kum içerisinde çimlendirme yöntemi ile 7 günde %96,5; Robinia pseudoacacia L., 20 dakika mekanik aşındırma +60 0C suda 15 saniye bekletme işleminden sonra, 20 C sıcaklıkta kum içerisinde çmlendirme yöntemi ile 19 günde %96,5, Gleditsia triacanthos L.,2 saat H2SO4 işleminden sonra 20 0C sıcaklıkta çimlendirme yöntemi ile 10 günde %97, Cercis siliquastrum L. tohumlarında 45 dakika H2SO4 içinde bekletme + 2 ay (3-5 0C) de katlama işleminden sonra 20 0C sıcaklıkta çimlendirme yöntemi ile 7 günde %84,5; Cedrus Libani A. Rich tohumlarında 25 günde (3-5 0C) de katlama işleminden sonra 20C sıcaklıkta çimlendirme yöntemi ile 27 günde %70,5; Abies nordmanniana Spach. Tohumlarında 21 gün (3-5 0C) de katlama işleminden sonra 20 0C sıcaklıkta çimlendirme yöntemi ile 29 günde %54 çimlenme oranları elde edilmiştir. Anahtar kelimeler; Albizzia julibrissin Durazz, Robinia pseudoacacia L., Gleditsia triacanthos L., Cedrus Libani A. Rich, Abies nordmanniana Spach., Acacia cyanophylla L., Cercis siliquastrum L., çimlendirme, canlılık testi, odunsu bitkiler, dormansi, çimlenme süresi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the most optimum application in shorter germination periods of some ornamental trees (Albizzia julibrissin Durazz, Robinia pseudoacacia L., Gleditsia triacanthos L., Cedrus Libani A. Rich, Abies nordmanniana Spach.) and small trees (Acacia cyanophylla L., Cercis siliquastrum L.). In this study the species of seven plants were chose and max/ twenty different applications were studies for germination test. The material of this study was collected in 1994 to 1997 from the Nursery Directorate of Forestry. The results of this applications; The highest (%96,5) germination rate in 13 days was obtained in Acacia cyanophylla L., seeds burned 1 to 3 seconds, then treated in sand on 20 0C. Albizzia julibrissin Durazz. seeds gave %96,5 germination rate for 5 minutes, treated in sand at 20-30 0C. Robinia pseudoacacia L. seeds gave the best rate (%96,5) with mechanical scarification (20 minutes) followed by hot water (600C) for 15 seconds and germinated at 20 0C in 19 days. For Gleditsia triacanthos L. seeds, %97 germination rate at 20 0C in 10 days with scarification at consantrated H2SO4 for 2 hours was the best results. With scarification at consantrated H2SO4 for 45 minutes followed stratification for 2 months (3-5 C) gave the best result of %84,5 germination rate at 20 0C in 7 days for Cercis siliquastrum L. For Cedrus libani A.Rich seeds, %70,5 germination rate at 20 0C in 27 days with stratification (3-5 0C) for 25 days. The best germination rate (%54) at 20 0C in 29 days after stratification 3-5 0C for 21 days for Abies nordmanniana Spach. Key words. Albizzia julibrissin Durazz, Robinia pseudoacacia L., Gleditsia triacanthos L., Cedrus Libani A. Rich, Abies nordmanniana Spach., Acacia cyanophylla L., Cercis siliquastrum L., germination test, vitality test, woody ornamental plants, dormancy, germination period.