Yıldız Sarayı (Saray ve müştemilatı ile sarayın Osmanlı tarihindeki önemi)
Star Palace (The palace and its outbuildings and the importance of the palace in Ottoman history)
  1. Tez No: 781792
  2. Yazar: HUDA ADIL ABDULAMEER HAWEJAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı tarihi kaynaklar, notlar ve biyografiler üzerinden Yıldız Sarayının yapıları, yönetimi, örf ve adetleri açısından tarihsel bir incelemesini yapmaktır. Osmanlı saraylarının son örneklerinden biri olan saray, özellikle Sultan II. Abdülhamid döneminde padişahın ikametgahı ve imparatorluğun ana karargâhı olarak kullanılmıştır.Çalışmanın sorunsalı, Türkiyenin önemli siyasi anıtlarından biri olarak kabul edilen bu konunun önemine ilişkin ortaya atılan birkaç soru etrafında dönmektedir. Bu soruların altında giriş bölümünde ilk Osmanlı saraylarının neler olduğundan ve Osmanlı Devletinde kurulan saray, saray ve köşklerin neler olduğundan bahsetmiştir. Birinci bölümde Yıldız Sarayına genel bir bakış, Yıldız Sarayı nerededir, isminin sebebi nedir? Yıldız bölgesinde mevcut olan en önemli ekler nelerdir? Yıldız Sarayında Sultan Abdülhamid döneminde ve ondan önce hüküm süren padişahlar döneminde yapılan yapılar nelerdir? İkinci bölümde, iktidarın Yıldız Sarayı'na devrinin yöntemi ve sebepleri tespit edilmiştir.Saray idaresi nasıl yapılmıştır ve saray idaresinin teşekkülleri nelerdir? Padişah nasıl tahttan ndirildi ve Yıldız Sarayı nasıl yağmalandı? Üçüncü bölümde Sultan Abdülhamidin en önemli günlük örf ve adetleri özel olarak tespit edilmiştir. Yıldız Sarayı ve ona bağlı yapılarda genel olarak sosyal, siyasi ve dini yönden Osmanlı örf ve adetleri olduğu gibi harem bölümünde de örf ve adetler yer almaktadır. Araştırma yöntemlerine gelince, tarihsel çalışmalar alanında iyi bilinen bilimsel yöntemleri takip etmeye çalıştık, örneğin: 1.Tanımlayıcı tarih yöntemi : Tarihsel olaylara ışık tutarken ve olayların tarihi ve kronolojik sırasını takip ederken tarihsel bir açıklama yaparken bu yaklaşıma güvendik. 2. Analitik metod: Bu yaklaşım, içsel veya dışsal farklı durumların analizinde ve konuyla ilgili fikirlerin analizinde benimsenmiştir. Bu konunun yazılmasında yeni bir özellik olan bu tezin yazımında Arapça ve Türkçe kaynaklar kullanılmıştır. Sonuç olarak,Osmanlı Devletinin Osmanlı Devletinde birçok karargâhı bulunuyordu. Padişahların değişmesiyle değişiyordu ve Yıldız Sarayı, ihtiyaçları kendi sınırları içinde karşılanabilen bütünleşik bir şehirdi. Ve Osmanlı Devletinin son döneminde yaşanan tehlikeler nedeniyle Şehirden izole olmak ve örf ve adetlere bağlı merkezi bir kuralla idare edilmek için birkaç bina eklenmiş ve etrafı yüksek duvarlarla çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a historical analysis of Yıldız Palace in terms of structures, management, customs and traditions through historical sources, notes and biographies. The palace, which is one of the last examples of Ottoman palaces, especially Sultan II. It was used as the residence of the sultan and the main headquarters of the empire during the reign of Abdülhamid. The problem of the study revolves around a few questions raised regarding the importance of this issue, which is accepted as one of the important political monuments of Turkey. Under these questions, in the introduction part, he talked about what the first Ottoman palaces were and what the palaces, palaces and mansions were established in the Ottoman Empire. In the first part, an overview of Yıldız Palace, where is Yıldız Palace, what is the reason for its name? What are the most important annexes present in the Yıldız region? What are the structures built in the Yıldız Palace during the reign of Sultan Abdülhamid and the sultans who ruled before him? In the second part, the method and reasons for the transfer of power to Yıldız Palace were determined. How was the palace administration done and what are the formations of the palace administration? How was the Sultan deposed and how was Yıldız Palace looted? In the third part, the most important daily customs and traditions of Sultan Abdulhamid were determined specifically. There are Ottoman customs and traditions in general in terms of social, political and religious aspects in Yıldız Palace and its structures, as well as in the harem section. As for the research methods, we tried to follow the scientific methods well known in the field of historical studies, for example: 1. Descriptive history method: We have relied on this approach when making a historical explanation while shedding light on historical events and following the historical and chronological order of events. 2. Analytical method: This approach is adopted in the analysis of different situations, internal or external, and in the analysis of relevant ideas. Arabic and Turkish sources were used in the writing of this thesis, which is a new feature in the writing of this subject. As a result, the Ottoman Empire had many headquarters in the Ottoman Empire. It was changing with the change of sultans and Yıldız Palace was an integrated city whose needs could be met within its borders. And due to the dangers experienced in the last period of the Ottoman Empire, a few buildings were added and surrounded by high walls in order to be isolated from the city and to be governed by a central rule based on customs and traditions.