Yıldız, Çukur Saray'da bulunan Z-10 no'lu odanın duvar resimlerinin analizi ve koruma önerisi
Analysis and conservation proposal of wall paintings of Z-10 room in the Çukur Palace in Yıldız
- Tez No: 262453
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun son saray kompleksi olan Yıldız Sarayı, gerek oluşumsüreci ve fiziksel özellikleri, gerekse günümüzdeki yoğun kullanımı nedeni ilekoruma kavramları kapsamında incelenmesi gereken değerlere sahiptir. Çukur Saray,bu kompleks içerisinde Yıldız Saray'ının ikinci avlusunda yer alır. Yıldız Sarayınıngünümüze kadar gelişim ve tarihsel süreci incelendiğinde Çukur Saray binasının II.Abdülhamit döneminde (1876-1909) inşa edildiği düşünülmektedir. Yapı günümüzdeYıldız Teknik Üniversitesi'ne bağlı birimler tarafından derslik ve büro ihtiyacınıkarşılamak amacıyla kullanılmaktadır.Çukur Saray zemin katta bulunan ve Z-10 no'lu oda olarak adlandırılan mekânınduvar resimleri, karakteristik ve yapım özellikleri bakımından 19. yüzyıl Osmanlıduvar resimlerinin özelliklerini taşımakla birlikte zaman içerisinde odanın farklıamaçlarla kullanılması ile bu özelliklerini yavaş yavaş kaybetmektedir.Odada bulunan duvar resimleri görünür, kızılötesi, morötesi (ultraviyole) flüoresansve eğimli ışık teknikleri kullanılarak çekilen fotoğraflar yardımı ve polarizanmikroskop ile yapılan boya kesitlerinin incelenmesi sonucunda geçirdiğirestorasyonlar belgelenerek bozulma nedenleri hakkında bilgi edinilmeye çalışılaraksonuçlara uygun koruma önerisi sunuldu.
Özet (Çeviri)
Yıldız Palace, the last palace complex of the Ottoman Empire, possesses significantfeatures worthy of research concerning preservation issues due to its creation processand physical character, as well as its continued use today. Çukur Palace is locatedwithin the second courtyard of this complex. A closer look into the history of YıldızPalace reveals that the Çukur Palace was built during the period of Abdülhamit II(1876-1909). Today the building serves as the Institute of Social Science, Institute ofScience, offices and classrooms at Yıldız Technical University.In this study, wall paintings of the room designated as Z ? 10, which is in the groundfloor of the Çukur Palace, were documented and investigated for the purpose ofconservation. Earlier restoration works on the paintings, such as over painting, werealso analysed. Methods used to study the room Z ? 10 paintings include photographywith visible, reflected infrared, ultraviolet fluorescence and raking light.The room Z ? 10 paintings were found to be executed in the characteristic 19thcenturystyle of Ottoman wall painting. The construction materials of the wallpaintings and their deterioration were investigated with instrumental andphotographic analysis. An appropriate conservation method was then proposedbased on the results of this study.