Sosyal yardım alanında çalışan meslek elemanlarının empatik eğilimleri ile ikincil travmatik stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between empathic tendency and secondary traumatic stress levels of professionals working in the field of social assi̇stance
  1. Tez No: 781816
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sosyal hizmet mesleği, nev'i gereği dezavantajlı konumda bulunan bireyler ile yakın ilişkiler kurmayı gerektiren bir hizmet sunmaktadır. Özellikle sosyal yardım alanında faaliyet gösteren meslek elemanları, müracaatçılar ile yakın temas halinde görevlerini icra etmektedir. Bu bakımdan empati, sosyal hizmet alanında çalışan meslek elemanlarında bulunması gereken bir nitelik olarak kabul görmektedir. Diğer yandan bu yakın temaslar, meslek elemanlarının müracaatçıların travmatik durumlarına maruz kalmalarını beraberinde getirmektedir. Bu araştırmada, sosyal yardım alanında çalışan ve çalışma alanı itibarıyla sıklıkla travma yaşantıları olan bireyler ile doğrudan ilişkilendirilen meslek elemanları bağlamında ikincil travmatik stres konusuna odaklanılmış ve empatik eğilim ile olan ilişkisinin tespit edilmesi ve bunlar üzerindeki demografik ve mesleki faktörlerin etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlara yönelik olarak, bir nicel araştırma kapsamında Empatik Eğilim Ölçeği ve İkincil Travmatik Stres Ölçeği'nin yer aldığı anket uygulaması çerçevesinde, sosyal yardım alanında çalışan 180 meslek elemanının yanıtlarına ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 istatistik paket programında analiz edilmiş; frekans analizleri, fark testleri, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda ortaya çıkan bulgular, sosyal yardım alanında çalışan meslek elemanlarının orta düzeyde empatik eğilim ve orta düzeyde ikincil travmatik stres gösterdiklerini ortaya koymuştur. Meslek elemanlarında empatik eğilim düzeyi ile ikincil travmatik stres düzeyi doğrusal pozitif ilişkili bulunmuştur. Empatik eğilim, ikincil travmatik stresi belirli ölçüde yordamıştır. Sonuçlar, meslek elemanlarının ikincil travmatik stres riski altında bulunduklarına dikkat çekerken, empatik eğilimin bunu doğrusal yönde etkileyebileceğinin altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
Social work profession provides a service that requires establishing close relations with individuals who are in a disadvantaged position due to their nature. Professional staff, especially in the field of social assistance, perform their duties in close contact with the applicants. In this respect, empathy is accepted as a quality that should be found in social work professionals. However, on the other hand, these close contacts bring along the exposure of the professionals to the traumatic situations of the clients. In this study, it was focused on secondary traumatic stress in the context of social work professionals who work in the field of social assistance and are often directly associated with individuals with trauma experiences, and it is aimed to determine its relationship with empathic tendency and to determine the effect of demographic and occupational factors on them. For these purposes, the answers of 180 professional staff working in the field of social assistance were obtained within the framework of the questionnaire application, which included the Empathic Tendency Scale and the Secondary Traumatic Stress Scale, within the scope of a quantitative research. The obtained data were analyzed in SPSS 24 statistical package program; frequency analysis, difference tests, correlation and regression analyzes were performed. Findings resulting from the analyzes revealed that social workers working in the field of help showed moderate empathic tendencies and moderate secondary traumatic stress. The level of empathic tendency and the level of secondary traumatic stress were found to be linearly positive in professionals. Empathic disposition predicted secondary traumatic stress to a certain extent. While the results pointed out that professionals are at risk of secondary traumatic stress, they underlined that empathic disposition can affect this linearly.