Innovation and inter-organizational learning in the public sector organizations
Kamu sektörü örgütlerinde yenilik ve örgütler arası öğrenme
  1. Tez No: 781817
  2. Yazar: ELİF GENÇ TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WAYNE PARSONS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, kamu sektöründe inovasyon ve örgütler arası öğrenme üzerine bir farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda konuyla ilgili teori ve pratikteki tutarsızlıkları da ortaya koyacaktır. Bu eleştirel analiz incelemesi, örgütler-arası bağlamda yenilik ve öğrenme arasındaki ilişki ele alınacaktır. Deniz Feneri Konseyi Programının bir durum incelemesi yapılarak elde edilen bulguların sonuçlarını inceleyecektir. Örgütler-arası öğrenmenin radikal ve sürekli öğrenme olarak iki bölüme ayrılması gibi, bu öğrenme sürecinin sonucu olarak örgütlerde meydana gelen değişimler de inovasyon ve gelişme olarak iki kategoriye ayrılmalıdır. Alıcı ve kaynak örgütlerin sahip olduğu örgütsel kapasite de öğrenme sürecini düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmeye yetecek bir seviyede olmalıdır. Esas itibariyle, kamu yönetiminde bu konuya ve teorisine özel sektör literatüründeki varsayımlar temel alınarak yaklaşılmaktadır. Fakat bu çalışma, konuyla ilgili çokça rağbet edilen hakim eğilimlerin aksine, onun kavramsal çerçevesi ve teorisi üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basis of this study is to create awareness on the importance of innovation and inter-organizational learning in the public sector, subjects which are not widely acknowledged. This study also underlines inconsistencies in both theory and practice on the subject. In this review, a critical analysis is propounded by dealing with the relationship between innovation and learning in an inter-organizational context. The findings obtained as a result of that analysis are examined in a case study of the Beacon Council Scheme. Changes acquired within organizations as a result of the inter-organizational learning process should be split into two categories, innovation and improvement, in parallel with inter-organizational learning being divided into two parts — radical and continuous learning. Organizational capacity from originating and recipient organizations should be at a level which is sufficient to handle the learning process in order to carry it out properly. In essence, the topic and its theory in the public sector have previously been approached on the basis of assumptions and patterns present in the private sector literature. However, this study puts a stronger emphasis on conceptual framework and theory, rather than following popular developments on the topic.