Sarkoidozlu olgularda bronşial mukoza biyopsisinin tanı değeri
Diagnostic yield of endobronchial mucosal biopsy in patients with sarcoidosis
  1. Tez No: 781874
  2. Yazar: PINAR BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Temmuz 2003-Mayıs 2005 tarihleri arasında S.B. İstanbul Süreyyapaşa Goğüs ve Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi Goğüs IV kliniğine başvuran; klinik ve/veya radyolojik bulgularla sarkoidoz hastalığı düşünülerek tanı amaçlı bronkoskopi yapılan olgular prospektif olarak incelenmiştir. Sarkoidoz tanısı, klinik ve radyolojik bulgular eşliğinde, histopatolojik olarak“nekroz içermeyen granülomatöz itihap”ın gösterilmesi ve mikobakteriyal enfeksiyonun dışlanması ile konmuştur. Histopatolojik tanı için ileri invaziv incelemeyi reddeden olgular çalışma dışı bırakılmıştır . Olgularımızın % 34,3'ünü (n=l2) erkek, % 65,7'sini (n=23) kadın hastalar oluşturmuştur. Yaş ortalaması 40,14 ± 12,65 (18-71) olarak saptanmıştır. Hastaların % 28,6' sı (n=10) Evre I, % 68,6'sı (n=24) Evre II, % 2,9'u (n=l) Evre III olarak degerlendirilmiş; çalışma grubunda Evre 0 ve Evre IV hasta saptanmamıştır. Olgulann % 57,1 'inde (n=20) tanı bronkoskopi ile konulmuştur. Bronkoskopi ile tanı elde edilemeyen 15 hastanın 12'sinde mediastinoskopi ile; ikisinde LAP biyopsisi ile; birinde cilt biyopsisi ile tanı konmuştur. Endobronşial biyopsinin (EBB) tanı getirisi, anormal bronşial mukoza görünümü ile koreledir. Çalışmamızda, normal mukozal görünümü olan hastalarla kıyaslandığında anormal mukozal görünümü olan hastalarda EBB'nin tanı getirisinin daha fazla oldugu saptanmış; fark istatistiksel olarak anlamı bulunmuştur (p=0,004). Patolojik görünümlü mukozadan yapılan EBB'nin, normal görünümlü mukozadan yapılan EBB'ye göre 21 kat (595 GA=2,28-192,8) daha fazla tanı getirisine sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda % 62,9 oranında anormal mukoza bulgularının saptanmış olmasına ragmen, EBB ile tanı oranı% 42,8'dir; çünkü anormal mukozal goörünümü tespit edilen olgularm ancak% 63,6'sında endobronşial biyopsi sonucu nekroz içermeyen granülomatöz iltihap olarak gelmiştir. Endobronşial değerlendirmenin subjektif bir değerlendirme olması, uygun biyopsi yerinin seçilememiş olması nedeniyle biyopsinin yetersiz kalması ya da patolojik değerlendirmedeki yetersizlikler nedeniyle endobronşial tutulumu düşündüren anormal mukozal görünüm oranı ile endobronşial tutulum oranı her zaman birebir örtüşmemektedir. Bronşial mukozanın normal olarak değerlendirilmiş olması endobronşial tutulum olasılığını ortadan kaldırmamaktadır. Bu çalışmada havayolu görünümü normal olan 13 hastanın yalnızca 1'inde; % 7,7 oranında EBB ile tanı getirisi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study, cases in whom sarcoidosis was suspected by clinical and radiologic findings and bronchoscopy was done for diagnosis, were evaluated prospectively between July 2003- May 2005 in our center.The diagnosis of sarcoidosis had been established by detecting non­-necrotizing granulomatous inflammation histopathologically together with clinic and radiologic findings and by excluding mycobacterial infection. The cases rejecting invasive procedures for histopathologic diagnosis were excluded from study. 34.3 % of cases were male while 65.7 % were female. The mean age value was 40.14±12.65. 28.6% of cases were classified as stage I, 68.6 % were stage II, 2.9 % were stage III. Stage 0 and stage 4 cases were not included in the study. In 57.1 %of cases diagnosis was established by bronchoscopy. In 12 of 15 cases, undiagnosed by bronchoscopy, diagnosis was supplied by mediastinoscopy; in 2 patients by LAP biopsy, in 1 patient by skin biopsy. The histopathologic diagnosis was obtained by endobronchial biopsy in 42.8 % of cases and by transbronchial biopsy in 34.3 % of cases. The diagnosis of non-necrotising granulamatous inflammation was obtained by endobronchial biopsy in 34.7 % of cases whose histopathologic diagnosis had not been established by transbronchial biopsy. The diagnostic yield of endobronchial biopsy was correlated to bronchial mucosal appearance. In our study when cases with abnormal mucosal appearance were compared to cases with normal appearance the diagnostic yield of endobronchial biopsy was high in cases with abnormal mucosal appearance and the difference was statistically significant (p=0,004). The yield of endobronchial biopsy from abnormal mucosa was detected 21 times (95 % CI = 2.28-192.8) higher than biopsy from normal mucosa. In our study, though abnormal mucosa appearance was detected in 62.9 % of cases, the yield of endobronchial biopsy was 42.8 % ; because in 63.6 % of cases with abnormal mucosa the diagnosis was supplied with endobronchial biopsy. The normal appearance of bronchial mucosa does not exclude the probability of endobronchial involvement.In this study, I of 13 cases (7,7%) with normal airway appearance was diagnosed with endobronchial biopsy.