Sekonder infertil popülasyonda sezaryen skar defekti görülme sıklığı
The frequency of cesarian scar defect in the secondary infertility population
  1. Tez No: 781875
  2. Yazar: NAZEGÜL ŞEYMA ARIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Global olarak artan sezaryen oranlarına paralel olarak artan istmosel görülme sıklığını saptamak amacı ile Ocak 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi ve Üreme Sağlığı Teşhis, Tedavi, Eğitim ve Araştırma Merkezi'ne başvuran geçirilmiş sezaryeni olan ve en az bir yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalamayan hastalara öncelikle transvajinal ultrason ve takiben salin infüzyon sonografisi yapıldı.İstmosel görülme sıklığı transvajinal ultrason ile değerlendirmede %27,5, SİS ile değerlendirmede %32,5 olarak saptandı
Özet (Çeviri)
In order to determine the incidence of isthmocele, which has increased in parallel with the increasing cesarean rates globally, between January 2022 and February 2023, Ankara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Reproductive Assisted Treatment Center and Reproductive Health Diagnosis, Treatment, Training and Research Center were admitted. Transvaginal ultrasound followed by saline infusion sonography was first applied to patients who had cesarean section and could not conceive despite at least one year of unprotected intercourse.