Genç yetişkin bireylerde internet bağımlılığı ve sosyal fobi düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between internet addiction and social phobia levels in young adults person
- Tez No: 781883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN YÖRÜK TEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkin bireylerde internet bağımlılığı ve sosyal fobinin arasındaki ilişkiyle demografik değişkenlerin rolü ile incelemektir. Bu amaç doğrultusunda genç yetişkin bireylerde internet bağımlılığı düzeyinin demografik değişkenlere göre karşılaştırmasının yanı sıra sosyal fobi düzeylerinin ve demografik özelliklerin internet bağımlılığı üzerinde yordayıcı rolü araştırılmıştır. Araştırma evrenini, interneti aktif olarak kullanmaya devam eden, genç yetişkin olarak nitelendirilen (20-40 yaş arası) bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada bireylere 'Kişisel Bilgi Formu', 'Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği', 'Young İnternet Bağımlılığı Kısa Formu' veri toplamak aracı olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmada, basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak, 20-40 yaş arasındaki 279 kişiye anket yöntemi ulaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, internet bağımlılığının kaygı ve kaçınma düzeyinde anlamlı ilişki gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. İnternet bağımlılığının cinsiyet, eğitim durumu, medeni durumu, çalışma durumu, çocuk durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Çalışmanın diğer bulguları değerlendirildiğinde, kaygı ile internet bağımlılığı arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki olduğu değerlendirilmiştir. Bireylerin kaygı ve kaçınma puanının artması, internet bağımlılığının da arttığını göstermektedir. Erkek bireylerde internet bağımlılığı daha yüksek bulunurken, cinsiyet ile kaygı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Bu nedenle, farklı aracı değişkenlerin bu ilişkide rolü olabileceğinin değerlendirilmesinin uygun olduğuna yönelik değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak genç yetişkin bireylerde internet bağımlılığı ve sosyal fobi arasındaki ilişkinin belirlenen demografik bilgiler ile incelenmesi, uzmanlara bu rahatsızlıkları önleme ve müdahale noktasında yarar sağlayacağı ve yapılacak diğer araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction and social phobia and demographic variables in young adults. For this purpose, the predictive role of social phobia levels and demographic characteristics, as well as comparing the level of internet addiction in young adults with demographic variables, was investigated. The population of the research consists of individuals who continue to use the internet actively nda re defined as young adults (aged between 20-40). In the research, using the simple random sampling method, 279 people between the ages of 20-40 were sent a questionnaire. 'Personal Information Form', 'Liebowitz Social Anxiety Scale', 'Young Internet Addiction Short Form' were used as data collection tools in the research. As a result of the research, it was concluded that internet addiction showed a significant relationship between anxiety and avoidance levels. It was observed that internet addiction showed significant differences according to gender, educational status, marital status, employment status, and child status. When the other findings of the study were evaluated, it was found that there was a weak positive relationship between anxiety and internet addiction. The increase in the anxiety and avoidance scores of individuals shows that internet addiction also increases. While internet addiction was found to be higher in male individuals, no relationship was found between gender and anxiety. For this reason, it was evaluated that it is appropriate to evaluate the mediating role of different variables in this relationship. As a result, it is thought that examining the relationship between internet addiction and social phobia in young adults with the determined demographic information will benefit the experts in terms of prevention and intervention of these disorders and contribute to other researches.