Mobilya üretim sistemlerinde kapasite üzerine etkili faktörlerin incelenmesi (Trabzon Elbe Mobilya Fabrikası örneği)
Determining effecting factors on the capacity of furniture production systems (Trazon Elbe Mobilya Model)
  1. Tez No: 78197
  2. Yazar: İSMAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, üretim işletmeleri için son derece önemli bir kavram olan kapasite ele alınmış; yapılan çalışmalar ile, mobilya üretim sistemlerinde üretim sırasında kapasite üzerinde etkili olan faktörler ve bu faktörlerin ortaya çıkış sebepleri araştırılmıştır. Çalışma materyali olarak, Arsin Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette bulunan ELBE Mobilya Ticaret ve Sanayii A.Ş. seçilmiştir. Fabrikada üretim akışı izlenmiş, makineler üzerinde ölçümler ve gözlemler yapılarak kapasite üzerinde etkili olan faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan ölçüm ve gözlemler sonucunda; makinelerin üretim hızları arasındaki farklar, üretim sırasında yapılan kontrol ve ayarlamalar, hatalı ve bozuk yarımamul ve mamuller, işçilerden kaynaklanan problemler, tesis içindeki taşıma miktarları, tamir-bakım faaliyetleri ve çalışma koşullan gibi faktörlerin üretim kapasitesi üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kapasite, Üretim Kapasitesi, Kapasite Planlama, Kapasite Yönetimi, Mobilya. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determining Effective Factors on The Capacity at Furniture Production Systems (Trabzon ELBE Mobilya Model) In this study, it was examined the capacity concept which is extremely important for the enterprises. It was investigated the factors effective on the production capacity during production and the reasons of these factors' appear. It was chosen ELBE Mobilya Ticaret ve Sanayii A.Ş. located on the Arsin Organize Industry Area, as a material. It had been followed the production flow in the factory and tried to determine which factors are effective on the production capacity by doing some observations and measurements on the machines. As results of the observations and measurements, it had been determined that; the factors such as the adjustments and controls during production, defective products, the problems based on workers, amount of transportation, the activities of repair and maintenance, the condition of working area etc. are effective on the production capacity. Key Words : Capacity, Production Capacity, Capacity Planning, Capacity Management, Furniture.