Serebellar Purkinje hücresi aktivasyonlarının kaydı ve modellenmesi
Recording and modelling the activations of cerebellar Purkinje cells
- Tez No: 78198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMEL KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Elektrofizyoloji alanında hazırlanan bu çalışma sinir hücrelerinin fizyoloji ve davranışlarını incelemek amaçlıdır. Nöronların haberleşme ve kontrol sinyalleri olan aksiyon potansiyellerinin üretilme mekanizmaları incelenmiş ve bu işaretler bilgisayar ortamında simule edilmiştir. Tek kanallı mikroelektrotlarla aktivasyonu kaydedilen serebellar Purkinje hücresinin bu aktivitelerini simule etmek amacıyla, kompartmanlı modelleme adı verilen, yüksek fizyolojik ve morfolojik detaya sahip bir teknikle nöronun matematiksel bir modeli oluşturulmuştur. Modelde, literatürde Purkinje hücrelerinde varlığı gösterilen 10 değişik türde voltaj ve konsantrasyon duyarlı kanal kullanılmıştır. Bu kanalların aktivasyon ve inaktivasyon kinetiklerini belirleyen matematiksel parametreler, model nöronun aktivitelerinin, gerçek Purkinje hücrelerinden kaydedilen aktivitelere benzemesini sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Bu çalışmayla bir nöronun aktivitelerinin, kompartmanlı modeller kullanılarak ne kadar doğru bir şekilde simule edilebileceği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Aksiyon potansiyeli, Serebellum, Purkinje hücresi, Kompartmanlı modelleme VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is based on self physiology and behaviours of neurons. Production mechanism of action potentials, which are communication and control signals of neurons, are examined and these signals are simulated in computer. In order to simulate the cerebellar Purkinje cell activity that is recorded with single channel microelectrodes, a mathematical model is used. This model is called as compartmental model and considers high degree details of physiology and morphology of the neuron. The model includes 10 different voltage and ionic concentration dependent active membrane channels defined in literature to be present in Purkinje cells. The parameters of the mathematical equations determining activation and inactivation kinetics of these channels are assigned in such a way that the potentials obtained from this model is similar to the recorded potentials. It is shown that there exist close similarity between model and real experimental results. Key Words : Action potential, Cerebellum, Purkinje cell, Compartmental modelling VII