Hemiplejide nörofizyolojik fasilitasyon tekniklerinin solunum etkisi
The effect of neurophysiological technques respratory in stroke
  1. Tez No: 782005
  2. Yazar: ALİ ENES YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENİZ YILMAZ YELVAR, PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızın amacı, inmeli bireylerde nörofizyolojik fasilitasyon tekniklerinin solunum ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, hastanede yatmakta olan 68 inmeli dahil edilmiştir. Katılımcılar, konvansiyonel fizyoterapi ve nörofizolojik fasilitasyon teknikleri uygulanan çalışma grubu (n=34) ve konvansiyonel fizyoterapi programının uygulandığı kontrol grubu (n=34) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik bilgileri alındı ve hastalar tedavi öncesi ve sonrasında solunum frekansı, solunum kuvveti, fonksiyonel kapasite, fonksiyonel bağımsızlık seviyesi, yorgunluk, dispne, komorbidite, hareket korkusu, mental durum, ağrı, postür, inme etkilenimi ve motor seviyeleri açısından değerlendirildi. İnmeli bireylerde nörofizyolojik fasilitasyon teknikleri 5 seans uygulandı. Yapılan değerlendirmeler SPSS-24 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. İnspiratuar kas kuvvetleri incelendiğinde çalışma ve kontrol gruplarında anlamlı iyileşme gözlendi, ancak çalışma grubuna ait kas kuvvet değerlerinin, kontrol grubuna ve çalışma öncesi döneme göre anlamlı olarak arttığı kaydedildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of neurophysiological facilitation techniques on respiratory and functional capacity in stroke individuals. The study included 68 hospitalized stroke individuals. Participants were divided into two groups as the study group (n=34) in which conventional physiotherapy and neurophysiological facilitation techniques were applied, and the control group (n=34) in which conventional physiotherapy program were applied. Demographic information of the patients obtained. The patients were evaluated in of respiratory frequency, respiratory muscle, functional capacity, functional independence level, fatigue, dyspnea, comorbidity, fear of movement, mental status, pain posture, stroke impact and motor levels before and after treatment. The neurophysiological facilitation techniques were applied 5 sessions in stroke individuals. The evaluations were statistically analyzed using the SPSS-24 program. When the inspiratory muscle strengths were examined, it was observed significantly in both the study and control groups, but it was noted that the muscle strength values the study group increased significantly compared to the control group and the pre-study period (p0.05). When the functional capacity was examined, it was found that statistically significant difference was found in favor of study group (p0.05). In conclusion, it was showed that of neurophysiological facilitation techniques are it is reliable method to increase respiratory muscle strength, improve functional capacity, and decrease respiratory frequency and dyspnea levels in stroke individuals. It can be used as an alternative approach in the physiotherapy and rehabilitation programs for stroke individials. In conclusion, there is a acute effect of neurophysiological facilitation techniques on and it is a rehabilitation technique.